SÚKL hájí centrální úložiště zájmy pacientů, i když dostal pokutu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) hájí dál centrální úložiště, i když mu za evidenci citlivých dat o zdraví pacientů uložil v těchto dnech Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutu 2,3 milionu korun. Rozhodnutí ÚOOÚ je nepravomocné. Pokuta je za to, jakým způsobem zpracovával SÚKL údaje v roce 2009. Po připomínkách ochránců dat provedl změny, ani ty však nepovažuje ÚOOÚ za dostatečné.

„SÚKL podal proti rozhodnutí rozklad předsedovi ÚOOÚ. Při případném zamítnutí je připraven napadnout rozhodnutí správní žalobou,“ řekla dnes ČTK mluvčí SÚKL Veronika Petláková. SÚKL napadá i výši pokuty. Argumentuje právním rozborem, podle něhož lze považovat rozhodnutí ÚOOÚ za nezákonné, zejména kvůli chybné právní kvalifikaci.

Podle ochránců dat se ústav dopustil správního deliktu, protože „nestanovil účel, prostředky nebo způsob zpracování vyplývající ze zvláštního zákona“. Legislativní náměstek ministryně zdravotnictví Martin Plíšek ČTK řekl, že na základě připomínek ÚOOÚ provedli úpravy, které zneužití dat brání. ÚOOÚ tedy ukládá pokutu za něco, co sám odsouhlasil.

„Někteří odpůrci cíleně dělají z komára multihrbého velblouda, aniž by ho kdy spatřili,“ řekl ČTK ředitel SÚKL Martin Beneš. Soudí, že někdo účelově poskytl nepravomocné rozhodnutí médiím v době, kdy má sněmovna projednat novelu zákona o léčivech. „Novela přitom korektně upraví nakládání s osobními údaji a současně vytvoří ochranné mechanismy proti zneužívání některých léčiv jako suroviny pro drogy,“ uvedl.

Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs ČTK řekl, že Beneš už po loňských úpravách ujišťoval, že sběr údajů o lécích a pacientech je legální. To podle Krebse zpochybňuje i nynější tvrzení o legálnosti sběru.

Projekt napadají lékařská a lékárnická komora, zpochybňuje ho i Svaz pacientů. Podle nich jde o nepřiměřený zásah do soukromí, z dat o lécích se dají zjistit nemoci, s nimiž se konkrétní pacient léčí. K tomu podle svazu žádný nemocný nedal úřadu souhlas. Komory zase tvrdí, že hlášením dat o pacientech se narušuje mlčenlivost zdravotnických pracovníků.

Podle Beneše vadí kritikům to, že novela řeší obohacování lidí, kteří „zneužívají neevidence výdeje některých léčiv ve svůj prospěch“.

Podporu projektu centrálního úložiště ze strany pacientů dokládá Beneš výsledky šetření, jež provedl SÚKL minulý týden. Oslovil 65 pacientských organizací. „Z bezprostředních reakcí některých z nich lze usuzovat, že pacienti hysterii několika profesních komor a politiků kolem možnosti zneužití citlivých dat z centrálního úložiště vůbec nesdílejí,“ uvedl.

Připomněl, že centrální úložiště bylo zřízeno v roce 2008 na základě zákona o léčivech. „Vzniklo s cílem zabránit zneužívání některých léků pro výrobu omamných látek a zvýšit ekonomiku jejich využívání,“ zdůraznil.

Stát tak chtěl zamezit zneužívání léků s pseudoefedrinem, až 80 procent prodaných balení zneužívali narkomani na výrobu pervitinu. Evidence má zamezit i černému trhu s léky, které berou narkomani závislí na heroinu při odvykací léčbě. Výbor OSN vyzval Česko, aby neprodleně zabránilo nelegálnímu šíření Subutexu a Suboxonu. Narkomani prodávají tyto přípravky dál, místo aby se léčili. Léky putují podobně jako pervitin i do ciziny.

Centrální úložiště stálo zatím 170 milionů korun, v provozu bylo jen do konce léta. Pak fungování ÚOOÚ zakázal a nařídil zničit data pacientů.

Share Button