Psi a kočky ve Francii mají kvůli špatné stravě nadváhu a alergie

Psi a kočky, které Francouzi tak milují, začínají být stejně jako jejich páníčci obézní a alergičtí v důsledku stravy tvořené konzervami, granulemi a dalšími průmyslovými výrobky. Píše o tom agentura AFP s odvoláním na experty na výživu a zdraví zvířat.

Podle studie z roku 2008 mají Francouzi 7,8 milionu psů a 10,7 milionu koček, což je nejvíce v Evropě. Stejně jako jiné národy tloustnou i Francouzi, z nichž je každý šestý obézní, a s nimi i jejich mazlíčci.

„Zvířata jsou dnes stejně jako lidé obětí špatné stravy,“ soudí Gérard Lippert, jenž v Bruselu aplikuje zvířatům akupunkturu a který zkoumal 600 mrtvých psů.

„Ti psi, kteří se živili průmyslovými výrobky, zemřeli o tři roky dříve než ti, kteří měli doma vařenou stravu,“ uvedl.

„Léčím obrovské množství psů a koček s kožními, pohybovými a trávicími potížemi. Granule jsou příliš tepelně zpracovávány, a proto se ničí vitamíny, stopové prvky a další základní živiny,“ vysvětlil veterinář. Soudí, že granule obsahují příliš mnoho cereálií, často geneticky upravených. „Z naši psů a koček dělají přežvýkavce!“ zdůraznil.

Podle veterinářky a odbornice na výživu zvířat Laurence Colliardové má pouze pět procent psů a koček doma vařenou stravu.

„Konstatuji, že roste výskyt alergií, průjmů, onemocnění zažívacího traktu, zánětů kůže a obezity především u koček, protože granule jsou příliš energeticky vydatné,“ uvedla.

Úspěch průmyslově vyráběné potravy pro zvířata je podle ní vyvolán tím, že vaření je příliš složité. Psi a kočky totiž musejí mít vyváženou stavu obsahující maso, zeleninu, rýži a těstoviny. Kromě toho je třeba přihlížet k věku, váze a tělesné aktivitě zvířete.

Některé granule mají navíc tu výhodu, že zmírňují zápach moči a upravují složení exkrementů.

Francouzský průmysl vyrábějící potravu pro zvířata, který měl v roce 2008 obrat přes 2,7 miliardy eur (68 miliard Kč), popírá škodlivost zmíněných výrobků. Tvrdí naopak, že tato strava má výhodu v tom, že zvířatům trvale zajišťuje všechny složky výživy, kterou podle věku, životního stylu a zdravotního stavu potřebují.

První sušenky pro psy vyrobil James Spratt v Anglii v roce 1860.

Share Button