Prokurátor chce zakázat Jacksonovu lékaři vykonávat praxi

Kalifornský generální prokurátor Jerry Brown vyzval v úterý soud, aby zakázal doktoru Conradu Murraymu vykonávat lékařskou praxi. Murray čelí obvinění z neúmyslného zabití zpěváka Michaela Jacksona, kterému podle obžaloby loni podal silné anestetikum, které způsobilo smrt „krále popu“. Podle Browna by lékař neměl vykonávat praxi přinejmenším do ukončení procesu, napsala dnes agentura Reuters.

Brown ve výzvě zopakoval obvinění, že Murray podal Jacksonovi smrtelnou dávku anestetika propofol. „Tak špatný profesionální úsudek a ohrožení života pacienta vyžaduje, aby kalifornské lékařské kolegium přijalo opatření k ochraně veřejnosti před budoucí újmou,“ napsal generální prokurátor.

Jackson zemřel loni v červnu ve věku 50 let. Podle pitevní zprávy měl v těle řadu anestetik, stimulantů a léků tišících bolest. Jako smrtící látku koroner určil propofol, který se obvykle podává při operacích, Murray ho ale údajně podal zpěvákovi jako prostředek na usnutí.

Podle informací, které tento týden přinesla agentura AP, lékař rovněž během oživování Jacksona zastavil resuscitační zařízení a odložil volání záchranné služby, aby stihl na místě posbírat ampule s léky. Lékařův právník ale takové obvinění ostře odmítl.

Murray popírá i obvinění z neúmyslného zabití Jacksona. Z vazby byl propuštěn na kauci 75.000 dolarů (1,4 milionu korun), před soudem by měl stanout v dubnu.

Share Button