Plíseň se nesmí odstraňovat za sucha, varuje hlavní hygienik

Plíseň se nesmí nikdy odstraňovat za sucha, mohly by se tak rozptýlit zdraví škodlivé výtrusy, varuje hlavní hygienik ČR Michael Vít. Správný postup je nejprve nanést dezinfekční přípravek s protiplísňovými účinky a teprve poté plíseň mechanicky odstranit. Rady obyvatelům severní a střední Moravy, jak postupovat při likvidaci plísní v obydlích zasažených povodní, poskytlo na svém webu ministerstvo zdravotnictví.

Dezinfekci je třeba provádět opakovaně. Podle rozsahu plísně lze zvolit postřik, omytí či otření včetně různých kombinací těchto postupů. Až poté následuje oškrabání nebo otlučení omítky. Zbytek plísní by se měl setřít jinou tkaninou namočenou také v dezinfekci.

Při hubení plísní je nutné dodržovat bezpečnostní opatření a používat ochranné pracovní pomůcky, zejména gumové rukavice a ochranu dýchacích cest. Rouška přes ústa a nos zabrání nejen vdechnutí výparů chemikálií, ale i uvolňovaných plísňových výtrusů.

Po dezinfekci a na zaschlé stěny je vhodné nanést přípravky určené k preventivní ochraně proti plísním, a to ve formě nátěrů před malbou i přímo na omítku. Neměly by se provádět jiné práce, dokud stěny nezaschnou. Stavební konstrukce podle odborníků poté zůstává vlhká ještě několik měsíců. Běžné dezinfekční prostředky jsou podle nich sice účinné, ale pro delší působení v zatopeném objektu by se musela jejich aplikace opakovat téměř každý týden.

Během prací je třeba zajistit vhodné proudění vzduchu a po dokončení prací místnost důkladně vyvětrat.

Tyto postupy fungují hlavně v případě, pokud je rozsah napadení plísněmi menší. V případě neúspěšného pokusu o jejich likvidaci doporučuje ministerstvo obrátit se na místní krajskou hygienickou stanici nebo kontaktovat specializovanou firmu.

Share Button