Pacienti nadále prohrávají, kolik budou na léky doplácet, se dopředu nedozví

Janotův úsporný balíček se stal realitou a má dopad i na pacienty v lékárnách. Doplatky se u většiny léků nezmění a v některých případech se zvýší po přechodnou dobu v řádu maximálně desetikorun. Také u léčiv byla totiž zvýšena sazba DPH o 1%. Systém cenotvorby léků přitom zůstal bohužel beze změny. Grémium majitelů lékáren (GML) dlouhodobě usiluje o zavedení pevných cen a stejných doplatků na léky ve všech lékárnách na území ČR. Regulační poplatek nikdy nebyl a není příjmem lékáren, ale slouží ke snížení doplatků pro pacienty a ke snížení ceny pro zdravotní pojišťovny. Pacienti opět prohráli, protože ani v roce 2010 nebudou s předstihem znát částku, kterou doplatí v lékárnách na své léky.

„Od nového roku je sazba DPH u léčiv zvýšena pouze o 1%, proto změny v cenách nejsou tak zásadní. Stejně jako v minulosti i letos výrobci léčiv snížili cenu léků a tím nedošlo ke zdražení léků pro pacienty. Během přechodného období v prvních dnech ledna může docházet k tomu, že v některých případech pacient doplatí více. Nebude to ale nijak dramatické, maximálně v řádu desetikorun na balení. Během několika dnů se ceny a doplatky ustálí, protože výrobci dodají do lékáren léky se sníženou cenou. Např. v loňském roce se na přípravek Lozap 30 tbl platil jen regulační poplatek a letos to bude úplně stejné, tedy žádná změna. Na druhou stranu např. u přípravku Atoris 10mg 30tbl, kde se loni platil jen regulační poplatek, si pacient od ledna bude muset připlatit 5,-Kč “, uvedl předseda představenstva GML Mgr. Marek Hampel.

„Výše doplatku zůstává mimo dalších skutečností, nadále závislá na počtu vydaných balení v lékárně. To znamená, že pacient nemá možnost dopředu zjistit výši doplatků u svých léků“, upozornil Hampel.

„Přesto, že GML dlouhodobě prosazuje zavedení jednoduchého a srozumitelného systému stanovení stejné ceny léků a doplatků ve všech lékárnách v ČR a to si podle průzkumu agentury Factum Invenio přeje také více než 80% pacientů, zůstal zachován starý systém, který je nejkomplikovanějším a nejméně pochopitelným systémem v celé Evropské unii. Opět tedy prohráli pacienti. Nemají šanci se před vyzvednutím léků v lékárně dovědět, kolik budou doplácet. V této souvislosti opakovaně upozorňuji veřejnost, že regulační poplatek nikdy nebyl a ani od 1. ledna 2010 není příjmem lékárny“, zdůraznil Marek Hampel předseda představenstva GML.

„Je v zájmu lékařů i zdravotních pojišťoven, ale především v zájmu pacientů, aby se systém tvorby cen v lékárnách co nejdříve změnil. Jen tak se přestanou zvyšovat náklady na léky z veřejného zdravotního pojištění a nebude se s předepsanými léky plýtvat“, uzavřel Hampel

(Tisková zpráva GML)

Share Button