OSN vítá papežův „výrazný a pozitivní krok“ vstříc kondomům

Ředitel Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) Michel Sidibé hodnotí papežovo připuštění používání kondomů v určitých případech jako „významný a pozitivní krok vpřed“.

Papež Benedikt XVI. ve své knize rozhovorů, která se v prodeji objeví v úterý, připustil, že použití prezervativu k zastavení šíření nemoci AIDS může být v některých omezených případech ospravedlnitelné.

„Vatikán nyní učinil významný a pozitivní krok vpřed,“ prohlásil v sobotu Sidibé. „Tento posun uznává, že odpovědné sexuální chování a používání prezervativu mají důležitou roli v prevenci před virem HIV,“ uvedl Sidibé.

Benedikt XVI. v rozhovoru v knize Světlo světa uvádí příklad užití kondomu prostitutkami jako „první krok na cestě k lepší morálce“, ale říká také, že „kondomy nejsou tou nejsprávnější cestou, jak se vypořádat se zlem nákazy HIV“.

Vatikán až dosud jakýkoli jiný způsob antikoncepce než sexuální abstinenci odmítal.

Ještě v březnu 2009 papež Benedikt XVI. vyvolal polemiku, když při své návštěvě v Kamerunu a v Angole prohlásil, že užívání prezervativů problém nemoci AIDS, pandemie, která decimuje Afriku, jen zvyšuje.

Share Button

1 Komentár(ov)

  1. Julo | Lis 23, 2010 | Reply

    http://res.claritatis.cz/zpravy/z-domova/co-rekl-papez—a-co-napsala-media/4328