Očkování proti pneumokoku prý nelze hradit z veřejného pojištění

Celoplošné očkování dětí do jednoho roku věku proti pneumokokům plně hrazené z pojištění odsouhlasili čeští zákonodárci v říjnu s platností od 1. ledna 2010. Až do konce loňského roku kupovali rodiče vakcínu v lékárně sami na recept a pak museli jít s dítětem na očkování. Od ledna mají dostat děti očkovací látku včetně aplikace přímo v ordinaci svého lékaře.

Očkování dětí proti pneumokokům, jež má být od ledna zdarma, nelze údajně hradit ze zdravotního pojištění. ČTK na to upozornila Česká lékárnická komora. Podle ní pochybil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), protože nevedl správní řízení o stanovení úhrad pro vakcíny Synflorix a Prevenar. To je podle komory podmínkou pro zařazení očkovacích látek do seznamu hrazených přípravků. SÚKL kritiku odmítl, postupoval prý v souladu s legislativou a vakcíny spadají do hrazené péče.

„Paradoxní je, že řízení o úhradě má vést právě ústav. Těžko vysvětlit, jak se mohl dopustit takové chyby. Po loňském neoprávněném nakládání s osobními údaji občanů jde o další porušení zákona ze strany tohoto úřadu,“ řekl dnes prezident komory Stanislav Havlíček.

Podle mluvčí SÚKL Veroniky Petlákové se komora mýlí. Úhrada je podle ní zajištěna lékaři ze zákona, v rámci platby za lékařský výkon. „Zveřejnění informace o úhradě obou vakcín ze zdravotního pojištění v Seznamu hrazených léčiv a podmínkách jejich hrazení bylo projednáno se zástupci zdravotních pojišťoven a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost,“ řekla mluvčí ČTK.

Na základě těchto jednání informovala Všeobecná zdravotní pojišťovna lékaře o hrazení vakcíny ze zdravotního pojištění a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost zveřejnilo na svém webu informace pro své členy.

Petláková připomněla, že SÚKL ze zákona zveřejňuje aktualizovaný Seznam léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Zákon podle ní nedefinuje, že se zveřejňuje pouze výše úhrady stanovená SÚKL ve správním řízení. Je tedy možné v seznamu zveřejňovat informace i k přípravkům, u nichž je výše úhrady stanovena přímo zákonem, uvedla.

„Rodiče se nemusejí obávat, že by snad jejich dítěti nebyly vakcíny poskytnuty,“ zdůraznila mluvčí. Dodala, že kromě dvou zmíněných vakcín je v ČR registrována také vakcína Pneumo 23, určená především pro seniory od 65 let věku.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v pátek vyzvala lékaře, ať očkují děti do jednoho roku věku proti pneumokoku. Někteří očkovat nechtěli, tvrdili, že musejí na vakcínu sami doplácet. Podle ministerstva to není pravda. Peníze od pojišťovny podle něj dostanou dřív, než je splatná jejich objednávka u distributora.

Share Button