Novela zákona o léčivech má omezit výdej léků s pseudoefedrinem

Prodej léků s pseudoefedrinem, které lze zneužít pro výrobu drog, by se mohl brzy opět omezit. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce předložit vládě návrh novely zákona o léčivech, která by opětovně umožnila vydávat přípravky s pseudoefedrinem na průkaz a výdej evidovat v centrálním úložišti. ČTK to dnes řekl náměstek ministryně pro legislativu a právo Martin Plíšek. Přístup do lékové databáze by měli kromě lékárníků nově také lékaři, zdravotní pojišťovny a do vlastního záznamu i sám pacient.

Přípravky s pseudoefedrinem – Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip – byly již od loňského května zařazeny do kategorie léků bez receptu s omezením, takže byly dostupné jen na průkaz. Úřad pro ochranu osobních údajů však nařídil osobní data uživatelů léků v evidenci zničit. Jeho rozhodnutí znamenalo od října i otevření prodeje bez registrace.

Podle Plíška novela vychází právě z kontrolních závěrů úřadu, podle nichž databáze byla vedena v rozporu se zákonem, a vytčené nedostatky napravuje. Novela řeší, kdo má přístup k údajům, jaké údaje jsou k dispozici a jak dlouho se dokumentace z Centrálního úložiště elektronických receptů uchovává, vysvětlil Plíšek.

Novela podle náměstka uvádí jako limit dvě velká balení přípravku s pseudoefedrinem za měsíc. Znamená to, že na jeden průkaz může pacient dostat měsíčně maximálně 60 tablet. Počet balení vydaný každému člověku by evidovali lékaři a lékárníci prostřednictvím centrálního úložiště.

V případě, že by kdokoli požadoval výdej většího množství léku, lékárník by v evidenci zjistil, že na jeho občanský průkaz už byla vydána dvě balení, vysvětlil náměstek. Podle znalců drogové scény stačí 60 tablet s obsahem 1800 miligramů pseudoefedrinu narkomanovi k výrobě 20 dávek pervitinu.

Nyní mohou lékárníci ověřovat totožnost toho, kdo kupuje lék s pseudoefedrinem, prodat mu můžou nejvýše 30 tablet či sáčků některého ze šesti přípravků. Nejsou však již schopni dohledat, zda si dotyčný nekoupil léky v podobném množství v jiné lékárně.

Novela zákona o léčivech podle Plíška nově zpřístupňuje databázi receptů také zdravotním pojišťovnám, aby mohly kontrolovat správnost vyúčtování úhrad za vydané léky. Umožňuje nově i přístup pacienta k vlastnímu lékovému záznamu. Pacient by tak měl možnost kdykoli online zjistit veškeré léky, které jsou mu předepisovány, uvedl.

Navrhovaná novela, k níž se má tento týden vyjádřit legislativní rada vlády, by mohla být podle náměstka do 14 dnů předložena vládě. Podle Plíška ministryně nabídne vládě, aby navrhla Poslanecké sněmovně schválení v prvním čtení. „Navrhujeme účinnost ke dni vyhlášení, protože u léků s obsahem pseudoefedrinu je velký zmatek v jejich vydávání,“ dodal náměstek. Novela by tak podle něj mohla začít platit ještě před koncem volebního období.

Share Button