Nobelovu cenu za lékařství získal Brit Robert Edwards

Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získal britský fyziolog Robert Edwards. Oznámil to dnes ve Stockholmu švédský Královský karolinský institut. Edwards je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí. „Jeho úspěchy umožnily léčbu neplodnosti, zdravotního stavu, který trápí velkou část lidstva včetně více než deseti procent všech párů na světě,“ uvedl institut v prohlášení k udělení ceny.

Bývalý profesor na Cambridgské univerzitě, který před týdnem oslavil 85. narozeniny, a jeho už zesnulý kolega Patrick Steptoe v roce 1968 dokončili výzkum mimotělního oplodňování ženských vajíček. Díky jejich objevům se v roce 1978 narodilo první dítě „ze zkumavky“ a následně se mohly miliony neplodných párů těšit z potomků.

Edwards získal už v roce 2001 prestižní americkou lékařskou cenu Alberta Laskera. Od té doby se na veřejnosti příliš neobjevoval, ačkoli podle agentury Reuters svým výzkumem nepřímo pomohl na svět čtyřem milionům dětí. Jeho kolega Steptoe zemřel v roce 1988.

Mnozí prominentní experti považovali za favorita letošní lékařské Nobelovy ceny japonského biologa Šinju Jamanaku, jenž přišel na způsob získávání kmenových buněk z kůže.

Lékařství a fyziologie je každoročně prvním oborem, v němž se Nobelova cena vyhlašuje. Součástí prestižního ocenění je odměna ve výši deset milionů švédských korun (zhruba 265 milionů korun českých).

V úterý bude oznámeno jméno nositele Nobelovy ceny za fyziku, ve středu za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek Nobelovy ceny za mír. V pondělí 11. října bude ohlášen laureát ceny za ekonomii.

Share Button