Na zahraniční dovolenou je dobré mít zdravotní připojištění

Na zahraniční dovolenou se podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřího Roda vyplatí sjednat cestovní zdravotní pojištění. Na rozdíl od Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) kryje i doplatky a poplatky u lékaře a v nemocnici v cizině a převoz pacienta či ostatků do Česka. Komerční pojistka zahrnuje také služby asistence v češtině. Její pracovníci doporučí vhodné zdravotnické zařízení v cizině a komunikují s tamními lékaři.

Rod ČTK řekl, že po předložení průkazu EHIC ošetří lékař pacienta s náhlým onemocněním nebo úrazem v zemích EU, v Norsku, v Lichtenštejnsku, na Islandu, v Chorvatsku, v Makedonii a ve Švýcarsku. V Srbsku, v Černé Hoře a v Turecku je nutný evropský formulář, lze ho vyzvednout před odjezdem ve zdravotní pojišťovně. V ostatních zemích Evropy se turista může spoléhat jen na komerční pojistku.

Rod upozornil, že lidé s chronickým onemocněním, kteří vědí, že v místě pobytu budou potřebovat určitou péči, například dialýzu, si mají ještě před odjezdem poskytnutí této péče v dané zemi dojednat.

Kdo si zapomněl vzít do ciziny průkaz EHIC a musel zaplatit péči nebo léky, může po návratu jít s účty do své zdravotní pojišťovny. Proplatí mu je do výše, jakou by dala cizí zdravotní pojišťovna. V některých státech musí turista zaplatit při ambulantním ošetření hotově a s účtem pak jít do tamní zdravotní pojišťovny, tak je to upraveno například ve Francii.

Podle Roda by lidé cestující s průkazem EHIC neměli zapomenout na to, že převoz do Česka není kryt, zaplatí ho sami. Zdravotní pojišťovna může zaplatit výjimečně převoz pouze z Německa, Slovenska, Srbska a Černé Hory.

Česká pojišťovna uhradí přepravu také v případě, že Čech utrpěl v cizině pracovní úraz, což může být při nehodě řidiče kamionu. Pokud tamní ošetřující lékař rozhodne, že pacienta převeze do Česka dopravní zdravotní služba, a česká pojišťovna to předem schválí, zaplatí pojišťovna cestu z peněz veřejného zdravotního pojištění.

Země, kde může český turista uplatnit průkaz EHIC a kde mu nepomůže

průkaz EHIC v zemích EU Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr,
Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko,
Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko,
Švédsko, Británie
průkaz EHIC v zemích Evropského hospodářského prostoru Island, Lichtenštejnsko, Norsko
průkaz EHIC na základě dohod Švýcarsko, Chorvatsko, Makedonie
evropský formulář na základě dohod Srbsko, Černá Hora, Turecko
Share Button