Léky Česku zlevňují, a ve velkém se pak vyvážejí do ciziny

V Česku jsou léky relativně levné a stále častěji se stává, že někteří distributoři je vykoupí ze skladů a ve přeprodají do ciziny. Na domácím trhu potom chybí, uvádějí dnešní Lidové noviny. ČR se řadí mezi země, kde jsou ceny léků poměrně nízké. Výsledkem toho je, že se stále více léků vyváží do jiných zemí, například do Německa, Rakouska nebo Británie.

„Přeprodej je stále častější, stává se, že další distributoři vykoupí určitý lék z našeho skladu už na začátku měsíce a my jej pak do další dodávky nemáme pro české lékárny,“ řekla LN pracovnice z vedení velké distribuční firmy, která nechtěla být jmenována. „Není to běžné, ale někdy dodávky vypadnou i na měsíc. My pak nemáme kde ty léky objednat,“ potvrdil prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Radim Petráš řekl, že to může mít velice negativní důsledky na pacienty.

Situaci sleduje i ministerstvo zdravotnictví. „V tuto chvíli nemáme signály, že by se dělo něco zásadního, na druhou stranu možné riziko tady existuje, uvedl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Farmakoekonom Josef Suchopár ze společnosti Infopharm LN řekl, že se neví, kolik léků mizí v cizině.

Share Button