Lékárny kvůli chybě u cen léků prý tratily 3,5 milionu korun

Zhruba 3,5 milionu korun činí podle předběžného vyčíslení České lékárnické komory (ČLeK) ztráty lékáren za den, kdy dávaly léky lidem za původní nižší ceny. Ze seznamu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vypadlo podle komory 200 léků, u nichž klesla úhrada z pojištění. Pacienti měli doplácet více, lékárny to ale nevěděly, ztrátu nesou samy. ČLeK již vyzvala ministerstvo zdravotnictví, ať lékárnám ztráty nahradí. SÚKL chybu přiznal a seznam doplnil. Škody lékáren však vyčíslil jen na 1,7 milionu korun, oprávněnou škodu prý lékárnám uhradí.

„Udělali jsme předběžné vyčíslení dne, kdy to takto fungovalo. Ztráta lékáren se dá předběžně odhadnout na 3,5 milionu korun, což není až tak malé číslo. Průměrně je to na lékárnu ztráta 1400 korun, jedna větší lékárna dosáhla i 16.000 korun,“ řekl ČTK mluvčí ČLeK Aleš Krebs.

Léků, které ze seznamu vypadly, je podle SÚKL méně, než tvrdí komora. Podle mluvčí SÚKL Veroniky Petlákové je to 107 obchodovaných kódů, což představuje 41 různých přípravků. „Podle našich propočtů dosahují škody 1,724 milionu korun. SÚKL se dopisem všem lékárnám už omluvil a jasně uvedl, že je připraven uhradit oprávněnou škodu, ke které mohlo dojít v souvislosti s nesprávným úředním postupem,“ řekla ČTK Petláková.

Prezident ČLeK Stanislav Havlíček požádal v dopise ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, aby opožděně stanovené ceny začaly platit, až si je lékárny zapracují do softwarových programů, nebo aby ministerstvo dalo záruky, že škody lékárnám ministerstvo uhradí. „Nabídli jsme ministerstvu součinnost v řešení,“ uvedl Krebs.

Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel ČTK řekl, že již vyzvali členy, aby evidovali výdeje léků vypadlých ze seznamu. „Evidované ztráty jednotlivých provozovatelů lékáren, členů grémia, budeme požadovat na SÚKL,“ uvedl. Grémium je dobrovolné sdružení 400 majitelů lékáren, v komoře je všech zhruba 7000 lékárníků ze zákona povinně.

Pacienti musejí podle Krebse počítat s tím, že za své léky zaplatí přinejmenším po nějakou dobu víc. SÚKL snížil k 1. dubnu úhrady ze zdravotního pojištění. Rozdíl mezi cenou a úhradou doplatí pacient. SÚKL předpokládá, že firmy stejně jako vždy v minulosti sníží ceny tak, aby se do úhrady vešly a lidé nic nedopláceli, nebo jen málo.

Než se tak stane, doplatí si pacienti například za lék na tlak Lusopress až 75 korun, dosud za jedno až dvě balení dávali jen regulační třicetikorunový poplatek. Další lék na tlak Zorem je přijde až na 350 korun, pokud budou chtít největší balení tablet největší síly. Za menší balení slabších tablet dají 63 korun.

„Dá se očekávat, že lidé budou doplácet na léky v řádu stokorun, lékárníci to nemohou ovlivnit,“ zdůraznil Krebs. Lékárníci jsou ale podle něj připraveni lidem poradit, zda jejich lék s vysokým doplatkem nelze nahradit jiným bez doplatku nebo s menším doplatkem. V rámci takzvané generické substituce mohou vydat na recept náhradní lék bez doplatku.

Share Button