Lékárníci diskutovali s Hegerem o regulačních poplatcích

Lékárníci na probíhajícím sjezdu České lékárnické komory diskutovali s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) o nutných změnách ve fungování systému, který označují za komplikovaný. Podle lékárníků se musí co nejrychleji vyřešit problém toho, že některé lékárny nevybírají regulační poplatky. Prezident komory Stanislav Havlíček ČTK řekl, že tato praxe zvyšuje náklady zdravotních pojišťoven, protože si pacienti nechávají předepisovat více léků.

Podle Havlíčka se obě strany shodly, že změny celého systému musejí přijít ve dvou krocích. „Ministerstvo musí posílit a zjednodušit věci, které v systému fungují. Naopak odstranit se musejí dlouhodobě nefungující záležitosti,“ uvedl Havlíček.

Podle lékárníků potřebuje rozsáhlé změny například novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Novela by podle Havlíčka měla vyřešit problém toho, že některé lékárny nevybírají zdravotnické poplatky. Tato praxe podle lékárníků zvyšuje náklady zdravotních pojišťoven. Ministerstvo by proto mělo zajistit mechanismus, aby lékárny zákony dodržovaly. Vládní koalice plánuje, že by lidé měli místo 30 korun za položku platit za celý recept.

Legislativní změny by měly zajistit, aby nebyly umožněny bonusy a marketingové pobídky, které prý vedou k vyšší spotřebě léčiv hrazených pojišťovnami. „V sousedních zemích je běžné, že je jakékoliv motivování pacientů zakázané,“ doplnil Havlíček.

Dalším bodem diskuse s ministrem zdravotnictví byla výše doplatků za kupované léky. Komora podporuje systém pevné spoluúčasti. Doplatky za léky by podle Havlíčka měly být ve všech lékárnách stejné. „Chceme pacientům poskytovat péči a informace o lécích, nikoliv vysvětlovat, proč jsou poplatky v lékárnách odlišné,“ poznamenal Havlíček.

Posledním bodem diskuse byla absence prvků, které by motivovaly lékárníky k větším úsporám.

Share Button