Lékaři za peníze tajně testují léky

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) podle dnešních Lidových novin (LN) už zhruba rok bojuje s tím, že lékaři mohou být motivováni k předepisování testovaných léků pod záminkou, že ověřují jejich vedlejší účinky. Místo výzkumu přitom může jít jen o maskování korupce, což ukázal skandál, který nyní hýbe Rakouskem. Pacient přitom obvykle vůbec neví, že je veden jako pokusný králík.

Farmaceutická firma platí zdravotníky oficiálně za to, že ověřují případné vedlejší účinky léků poté, co byly čerstvě schváleny a uvedeny na trh. Ve skutečnosti lékař od firmy inkasuje za to, že předepisuje její lék, žádný výzkum však neprobíhá. Lékař jen firmě vyplní předepsaný formulář, ve kterém uvede, jak pacient na lék reagoval, zda ho dobře snášel či jak mu pomohl v léčbě, uvádějí LN. „Pod záminkou účasti na studii může být lékař motivován k tomu, aby předepisoval testovaný lék,“ řekla LN Katarína Oboňová z české pobočky nevládní protikorupční organizace Transparency International.

SÚKL uvádí, že s touto praxí bojuje už zhruba rok, neboť tak dlouho v Česku musí firmy hlásit všechny studie léků, které probíhají po registraci. Při kontrole pak stát může zjistit, jestli skutečně jde o výzkum, nebo jen o maskování korupce.

„V rámci pravidelného monitoringu zjišťujeme, zda studie nesloužila jen jako krytí pro reklamu,“ uvedla mluvčí lékového ústavu Veronika Petláková. Dodala, že poslední pravomocně udělená pokuta byla 550.000 korun.

LN píšou, že firmy musejí lékovému ústavu hlásit u každé poregistrační studie i takové podrobnosti, jako je výše odměny lékařům. Před veřejností jsou však utajené. „Jména konkrétních zdravotníků nemůžeme zveřejňovat z důvodu ochrany osobních údajů,“ řekla Petláková. Firmě, která by studii vůbec nenahlásila, hrozí až milionová pokuta. Loni firmy přiznaly 117 studií.

Lékový ústav nemůže nijak ovlivňovat, zda farmaceutický koncern nabídne lékařům za účast na studii 1000 nebo 100.000 korun. Údajně ale spolupracuje s finančními úřady v případě podezření na daňový únik, uvádějí LN.

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek potvrdil, že řada lékařů se na studiích zadaných farmaceutickými koncerny podílí a dostává za to odměnu. Nemyslí si ale, že by studie byly zbytečné. „I když je lék testovaný už před registrací, jeho případné vedlejší účinky u pacientů se sledují všude na světě i nadále,“ řekl LN. Jestliže má lékař se studií práci navíc, musí za to prý brát plat.

I Kubek ale podle LN uznává, že s poregistračními studiemi může být problém. „Otázkou samozřejmě zůstává adekvátnost té odměny,“ uvedl. Pokud lékař zaškrtne na formuláři jedno políčko a dostane tisícikorunu, pak to je podle Kubka minimálně neetické. „Na druhou stranu existují náročné klinické studie, které lékařům zaberou hodně času,“ dodal. Etický kodex komory zakazuje lékaři dávat přednost zájmům farmaceutických firem před zájmy pacienta. „Jenže kde není žalobce, není soudce. A oznámení na lékaře v tomto směru evidujeme naprosté minimum,“ řekl Kubek.

Podle výkonného ředitele České asociace farmaceutických firem Emila Zörnera se musí mezi studiemi rozlišovat. „Je správné, když se lékaři motivují, aby se přesvědčili o účincích nového léku. Jinak by se novinky nedostaly do praxe,“ uvedl.

Zástupci Transparency International jsou ale přesvědčeni o tom, že když už podobné studie probíhají, měla by být taková honorovaná spolupráce lékařů s firmami veřejnou informací dostupnou všem. „O podobném opatření jsme už před několika lety jednali jak s farmaceutickými koncerny, tak Státním ústavem pro kontrolu léčiv, ale bez výsledku,“ tvrdí Oboňová.

Share Button