Lékaři budou ve Stanu proti melanomu vyšetřovat zdarma kůži

Letos počtvrté budou lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vyšetřovat ve Stanu proti melanomu zdarma zájemcům kůži. Na Václavském náměstí na úrovni ulice Opletalova bude 3. a 4. května lékařský stan s pěti oddělenými ordinacemi. Vyšetření se zaměří na výskyt rizikových pigmentových znamének a kožních nádorů, řekla dnes novinářům dermatoložka Monika Arenbergerová.

„Melanomem onemocní v Česku každoročně 1500 lidí a pětina z nich na něj zemře. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let,“ uvedla. Varující podle ní je nárůst onemocnění u dívek a žen od 10 do 29 let.

Podle přednosty kliniky profesora Petra Arenbergera stoupá riziko rakoviny kůže se ztenčováním ozonové vrstvy. Podle statistik solární a ozonové laboratoře v Hradci Králové klesla za posledních 40 let nad územím ČR ze zhruba 345 Dobsonových jednotek na 320, tedy o sedm procent.

„Desetiprocentní úbytek ozonu znamená dvacetiprocentní nárůst UV záření na zemském povrchu a čtyřicetiprocentní nárůst vzniku kožní rakoviny,“ varoval profesor. Doporučil chránit se před sluníčkem – na kůži je třeba nanášet krémy s vysokým UV filtrem, ve slunečných dnech je lépe krýt tělo oděvem. Vyrábějí se už látky, které UV záření ke kůži nepustí. Oči je třeba chránit brýlemi s UV filtrem a hlavu pokrývkou.

Podle Arenbergera si riziko spojené se spálením uvědomuje stále více lidí. Zájem o vyšetření ve Stanu proti melanomu rok od roku stoupá. Loni se během dvou dnů nechalo vyšetřit 1567 lidí. U 72 lékaři odhalili zhoubný kožní nádor. Z toho bylo 11 melanomů, které představují nejagresivnější formu kožního nádoru, osm spinaliomů a 57 bazaliomů. Nejmladší pacientce se zjištěným melanomem bylo 28 let.

Na vyšetření do stanu pozval profesor především lidi, kteří mají světlou kůži, mnoho pih, více než 25 mateřských znamének, kožní nádor v rodině, v dětství se spálili, pravidelně jezdí na dovolené k jižním mořím či blízko rovníku, anebo se jim nově vytvořilo znaménko, které se rychle mění.

Share Button