Klima v Lázních Kynžvart je oficiálně přírodním léčivým zdrojem

Klimatické podmínky v Lázních Kynžvart, kde působí Dětská lázeňská léčebna, zařadilo od letoška ministerstvo zdravotnictví mezi přírodní léčivé zdroje. Vysokou a stálou vlhkost vzduchu ovlivněnou blízkými smíšenými lesy a ideálně čisté ovzduší potvrdil dlouhodobý monitoring, jehož výsledky byly jednou z podmínek pro rozhodnutí ministerstva. ČTK to dnes řekla ředitelka léčebny Hana Hrušková.

Mezi přírodní léčivé zdroje jsou řazeny zejména minerální vody nebo rašeliny a peloidy. Klimatické podmínky jen ojediněle, třeba v případě Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku. Podle Hruškové i kynžvartská léčebna na své klima upozorňovala. „Jen nás nenapadlo, že by mohlo být také klima uznáno jako oficiální léčivý zdroj,“ poznamenala. Kynžvartské klima pomáhá léčit nespecifická onemocnění dýchacího ústrojí dětí od dvou do 15 let.

Léčebna několik měsíců připravovala podklady, které v závěru loňského roku předala ministerstvu k posouzení. Z měření vyplynulo, že třeba průměrná koncentrace polétavého prachu, jehož průměrný čtyřiadvacetihodinový imisní limit je 50 mikrogramů na metr krychlový, se pohybuje v Kynžvartu kolem 13 mikrogramů. U oxidů síry s limitem 125 mikrogramů dosahují naměřené hodnoty v Kynžvartu v průměru do tří mikrogramů.

Ovzduší v Lázních Kynžvart monitoruje od loňska automatická meteorologická stanice, kterou lázně pořídily za 200.000 korun z dotace elektrárenské firmy. Její význam nyní ještě vzrostl, protože chtějí-li lázně udržet status klimatu jako přírodního léčivého zdroje, musí jeho vývoj trvale sledovat a dokládat. „To, že je naše klima skutečně uznáno jako léčivé, by mohlo lázním pomoci při jednání s klienty,“ podotkla ředitelka.

Share Button