Kdo nechce tloustnout, měl by pořádně snídat

Kdo nechce tloustnout, měl by pořádně snídat, tvrdí odbornice na výživu a pohyb Kristýna Galová. Většina lidí podle ní dělá chybu, když redukční dietu začnou tím, že zruší snídani. Sníží si tím sice energetický příjem, ale zároveň s ním i energetický výdej. Když vynechají snídani a jedí až oběd, zpomalí si metabolismus téměř o polovinu, varovala Galová.

„Jinými slovy, dáte-li si snídani, přijmete sice více kalorií, ale taky je rychle spálíte,“ shrnula.

Snídat doporučuje Galová i v případě, že po ránu člověk necítí hlad. Snídaně nastartuje tělo do nového dne a do značné míry prý rozhoduje, jak den bude úspěšný. „Když se ráno nenajíme, organismus jede celé dopoledne na rezervy. Proto energií šetří a metabolismus se zpomaluje, což je při redukčním režimu nežádoucí,“ řekla.

Podle Galové je pravidelný stravovací režim spojen s menším rizikem přejídání během dne a s lepší koncentrací, výkonností, ve výsledku i s lepšími studijními či pracovními výkony.

Složení snídaně záleží podle ní na chuti každého strávníka, vhodná je sladká i slaná varianta.

Snídaně má tvořit čtvrtinu denního příjmu energie, to platí i pro redukční diety. Má obsahovat lehce stravitelné bílkoviny, zdravý tuk, komplexní sacharidy a vlákninu. „Správná snídaně zasytí alespoň na tři hodiny, potom následuje lehká svačina a pak teprve oběd,“ řekla Galová.

Součástí zdravé snídaně může být celozrnné pečivo se sýrem, šunkou nebo s nízkotučným bílým jogurtem, který se doplní ovocem. Vhodné jsou ořechy, loupaná slunečnicová, lněná a sezamová semínka, tvaroh a zelenina. Kdo má rád cereálie, měl při redukční dietě volit celozrnné a neslazené. Měl by se vyhnout lupínkům z bílé mouky a cukru i kukuřičným lupínkům.

Pro někoho, kdo léta nesnídal, může být obtížné navyknout si opět na snídani. Galová radí začít s menšími porcemi. Vhodný je kelímek jogurtu s malým kouskem pečiva. Jak si postupně tělo zvykne, je možné dát k snídani například celozrnný rohlík se sýrem nebo šunkou a zeleninou. Někdy ale pomůže vzbudit po ránu hlad jen to, že člověk omezí večerní porci jídla.

Po ránu je také třeba nahradit ztráty tekutin z noci, vedle vody jsou vhodné čaje bylinkové, bylinkovo-ovocné nebo zelené. Černý čaj a káva se do příjmu tekutin nepočítají, protože tělo odvodňují. Je ale možné si je dát k snídani anebo během dne, pak ale se musejí doplnit sklenkou vody.

Share Button