Jurásková provedla opatření, která zlevní pro pacienty řadu léků

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková provedla opatření, která zlevní pro pacienty řadu léků. Ministryně v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekla, že rozšířila cenovou regulaci na více léků. Výdaje pojišťoven i pacientů klesnou o pět procent. Od dubna pak systém uspoří další zhruba dvě miliardy přehodnocením cen.

„Dvanáct skupin léčivých přípravků z formy neregulované je v tuto chvíli zařazeno do regulace, to je jenom jedno z opatření. To další je, že k 1. dubnu vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) správní rozhodnutí o revizi cen, bude se týkat tisíce léčivých přípravků,“ řekla.

Ministryně těmito kroky reaguje na propočty, které ukázaly, že řada pacientů musela od ledna platit za své léky víc než loni. Přitom slíbila, že od 1. ledna nestoupne u žádného léku pro pacienty doplatek.

Nové a pro pacienty nižší ceny budou mít například léky na snížení krevního tlaku. V úsporném „Janotově“ balíčku se počítalo se snížením cen a úhrad od ledna o sedm procent. V této skupině však podle analýz ministerstva klesly ceny jen o 2,1 procenta.

„Po revizi je prudký pokles o 33 procent,“ řekla ministryně. Pacienti dostanou řadu léků na snížení tlaku i bez doplatku, část zůstává v režimu plně hrazeném z pojištění.

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ministryni vytkl, že uspořené dvě miliardy, o nichž nyní mluví, mohlo zdravotnictví ušetřit už loni. „Nepřímo se dá vydedukovat, že tyto peníze jsme loni vyhodili,“ řekl s poukazem na to, že revize měla být hotova do roku roku 2008.

Zdravotní pojišťovny daly loni za léky přes 35 miliard korun.

Jurásková připustila, že SÚKL má problémy s revizí cen a úhrad léků, není ale celá vina jen na něm. O cenách a úhradách se rozhoduje ve správním řízení, v němž mají firmy a zdravotní pojišťovny možnost odvolání proti návrhu SÚKL. Naplno ji využívají, takže při dodržení všech správních lhůt se rozhodnutí protahuje.

Share Button