Farmaceutická firma vyhrála soud, státu hrozí další spory

České republice podle Mladé fronty Dnes (MfD) hrozí, že bude platit miliony korun výrobcům léčiv kvůli způsobu, jakým se v tuzemsku rozhoduje o lécích. Podle MfD toto riziko vyplývá z toho, že farmaceutická firma Abbott vyhrála žalobu proti ministerstvu zdravotnictví, kterou se bránila tomu, jak lékový úřad určil úhradu jejímu léku Tarka na snížení vysokého tlaku. Tedy toho, co za lék platí zdravotní pojišťovny.

Soud podle deníku uznal, že úřad spočítal úhradu špatně mimo jiné proto, že k výpočtu použil nesmyslné koeficienty. „Používání těchto koeficientů je nezákonné,“ cituje list právníka a farmaceuta Vladimíra Bíbu, který firmu Abbott zastupoval.

Podle MfD navíc výpočtem pomocí koeficientů nastávají situace, kdy prý lidé za mnohé léky zbytečně doplácejí víc, než by měli. „Zvýhodňovány jsou totiž léky se slabším účinkem, což není výhodné pro pacienta ani pojišťovny,“ píše MfD.

Náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr nynější systém hájí. „Při těch tisícovkách rozhodování úřadu o lécích se může stát, že dojde k chybám. A je taky pravda, že zákon potřebuje drobné změny. Ovšem celkově jde o správný systém, tak nechtějme s vaničkou vylít i dítě,“ uvedl.

Deník napsal, že už „běží dalších pět žalob a dvě se chystají“. Ministerstvo tvrdí, že se laviny žalob nebojí. Ze stížnosti, kterou úřad proti rozsudku podal, ale podle MfD vyplývá, že strach má. Apeluje prý totiž na soud, že toto rozhodnutí může způsobit „kolaps celého systému hrazení léků ze zdravotního pojištění“.

Share Button