Elektronická cigareta není lékem k odvykání kouření

Elektronická cigareta není lékem k odvykání kouření. Pokud to výrobci nebo distributoři uvádějí, vystavují se riziku postihu za porušení platné právní regulace. ČTK to sdělila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veronika Petláková. Podle Evy Králíkové z Centra pro odvykání kouření by se elektronické cigarety neměly vůbec prodávat, dokud se neověří, kolik látek obsahují a v jakých koncentracích se vstřebávají.

Upozornění výrobcům a distributorům na možné porušení platné právní regulace vydaly společně SÚKL a Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Elektronická cigareta napodobuje kuřáckou potřebu, kuřák vdechuje nikotinové výpary. Je složena z nikotinové patrony a inhalátoru, vzhledem připomíná cigaretu, případně doutník či dýmku.

V Česku se v posledních dvou letech podobně jako v jiných zemích EU vedly diskuse, zda elektronickou cigaretu zařadit mezi léčivé přípravky, zdravotnické prostředky nebo ji ponechat dál jako běžný spotřebitelský produkt. Dosud nebyly tyto cigarety nijak právně upraveny.

Novela protikuřáckého zákona platná k 1. červenci 2010 považuje tuto cigaretu za „výrobek napodobující funkci tabákového výrobku, jehož účelem je především vdechování nikotinových výparů bez nutnosti spalovat tabák“. Není to tedy léčivý přípravek ani zdravotnický prostředek. Novela má omezit dostupnost těchto výrobků dětem.

„Tyto cigarety by vůbec neměly být prodávány. Určitě jsou méně škodlivé než klasické cigarety, ale zase nevíme, co obsahují,“ řekla ČTK Králíková. Někteří výrobci deklarují osm substancí, jiní i 22 substancí, ale co skutečně cigareta obsahuje, není jasné.

V Česku kouří 30 procent dospělých a více než čtvrtina mladých lidí mezi 15 až 20 lety. Závislost na tabáku je nejčastější tuzemskou diagnózou.

Přestat kouřit chce až 70 procent kuřáků. Bez odborné pomoci to dokážou tři procenta, s pomocí lékařů a s dalšími pomůckami, jako jsou nikotinové náplasti či žvýkačky, až 30 procent těch, kteří se pro vyhledání pomoci rozhodnou. Do center však zamíří jen dvě procenta kuřáků. Do loňska zdravotní pojišťovny na léky k odvykání kouření přispívaly, teď už na to v preventivních fondech nemají peníze.

Share Button

2 Komentár(ov)

 1. petrik | Čvn 4, 2010 | Reply

  “Tyto cigarety by vůbec neměly být prodávány. Určitě jsou méně škodlivé než klasické cigarety, ale zase nevíme, co obsahují,” řekla ČTK Králíková. Někteří výrobci deklarují osm substancí, jiní i 22 substancí, ale co skutečně cigareta obsahuje, není jasné.“

  Tady se dr. Králíková mýlí. Testy jsou dostupné , certifikace a složení uvádí každý výrobce nikotinových náplní. Existuje i test z VŠCHT v Praze.
  Testy jsou dostupné třeba tu : http://www.svetecigaret.cz/index.php/home/o-e-koueni

 2. Radek Chejlava | Led 23, 2011 | Reply

  Tyto cigarety by vůbec neměly být prodávány. Určitě jsou méně škodlivé než klasické cigarety, ale zase nevíme, co obsahují.

  Jestliže jsou URČITĚ méně škodlivé, a někteří kuřáci si je zvolí místo tabáku (nekuřáci si je asi nezvolí, eh?), znamenají přínos zdraví kuřáků a mohou jejich zdraví poškozovat méně.

  Proč by se tedy neměly prodávat (například se stejnou regulací jako tabákové výrobky)?. Znamenalo by to přece pokles spotřeby tabáku a s tím spojených rizik. Ve finanční krizi jistě státní pokladna (o samotných kuřácích nemluvě) uvítá, jestliže ubude případů karcinomů plic. Nebo že by se státu ten tabák přece jen tolik vyplácel?