ČLK radí lékařům, kdy ukončit léčbu smrtelně nemocného člověka

Česká lékařská komora (ČLK) schválila přelomový dokument, podle něhož může zdravotnický personál ukončit intenzivní péči o nevyléčitelně nemocného člověka. Informují o tom Lidové noviny (LN). Doporučení, která vejdou oficiálně v platnost příští čtvrtek, mají mimo jiné zamezit nedůstojnému prodloužení umírání. Eutanazii dokument jednoznačně odmítá.

Čtyřstránková zpráva podle informací LN radí zdravotnickému personálu, kdy přestat s marnou léčbou. Jedná se především o péči o lidi v bezvědomí, kteří nemohou sami rozhodnout o ukončení intenzivní péče. „Neexistuje povinnost zahajovat marnou a neúčelnou léčbu ani v ní pokračovat,“ uvádí dokument schválený ČLK. Lékaři navíc vždy musí dbát předchozího přání pacienta.

Doporučení se týká všech pacientů se selháním více orgánů, kteří nemají vyhlídky na uzdravení, jejich zdravotní stav se zhoršuje a léčba jen prodlužuje jejich utrpení. Nezahájení ani nepokračování v léčbě však podle komory v žádném případě nelze zaměňovat s eutanazií.

„Je to velice citlivá oblast a naše doporučení má být pro lékaře vodítko, podle kterého se mohou řídit,“ řekl prezident lékařské komory Milan Kubek. Podle odborníků se jedná o zásadní a průlomový krok v českém zdravotnictví.

Share Button