Chřipka je podceňovaná nemoc, riziková pro děti i seniory

Lékaři lidem i letos doporučují, aby se nechali před sezonou očkovat proti běžné chřipce. Nejohroženější jsou děti a senioři nad 65 let. Nejefektivnější cestou prevence chřipky je právě očkování, které u zdravých dospělých zabrání nemoci v 70 až 90 procentech případů. U starších lidí snižuje riziko úmrtí o 80 procent, řekl novinářům předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula.

„Chřipkové onemocnění je neuvěřitelným způsobem podceňováno. Ze sta úmrtí na chřipku je 74 hlášeno jako jiná nemoc,“ prohlásil Prymula. Chřipka totiž výrazně zhorší jiné chronické choroby, například plic nebo srdce. Při chřipkové epidemii v ČR onemocní deset až 30 procent populace a sezonní chřipka ročně zapříčiní 2000 až 2500 úmrtí.

Očkovaný přitom chrání před nákazou sebe i okolí, podíl očkovaných je však nízký. Světová zdravotnická organizace doporučuje aspoň 75 procent očkovaných v kategorii nad 65 let, přičemž v ČR to není ani polovina v této kategorii. Celkově je očkováno asi 8,5 procenta Čechů. Očkování je však nutné opakovat každoročně, neboť chřipkové viry mutují.

V Česku je dostupných osm vakcín srovnatelné kvality. Původců chřipky je řada. Existují tři základní chřipkové typy, nejzávažnější je typ A. Každá sezonní vakcína obsahuje tři nejpravděpodobnější virové podtypy, které by mohly vyvolat epidemii. Už za rok by mohla obsahovat čtyři podtypy, uvedl Prymula.

Letošní novinkou je možnost podání očkovací látky do kůže, která je významným orgánem imunitního systému. Zatím jsou k dispozici dvě varianty, pro dospělé a pro seniory nad 65 let. Vakcína má podle studie vyšší imunitní odezvu u seniorů a srovnatelnou u dospělých do 65 let, uvedl Prymula. Očkování standardní jehlou je možné u dětí od šesti měsíců.

Share Button