Čeští lékárníci pomůžou WHO v boji proti nadužívání antibiotik

Čeští lékárníci pomůžou Světové zdravotnické organizaci (WHO) v boji proti vzrůstající odolnosti bakterií vůči antibiotikům. Příští týden se koná v lékárnách osvětová kampaň, pacienty poučí o správném užívání antibiotik. Zaměří se na i na rodiče dětských pacientů. ČTK o akci řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. I v českých nemocnicích podle expertů v posledních letech rychle narůstá výskyt bakterií odolných vůči většině dostupných antibiotik.

Antibiotika jsou léky, které zastavují růst bakterií a podobných mikroorganismů nebo je přímo ničí. Jejich nadužívání má prokazatelný vliv na zvýšení nemocnosti a úmrtnosti, nákladů na zdravotní péči a prodloužení pobytu v nemocnici. Situace v ČR je jedna z nejhorších v Evropě a vyžaduje neodkladné řešení, uvedl Jan Šturma ze Státního zdravotního ústavu.

Odborníci proto vyzývají k uvážlivému předepisování antibiotik v nemocnicích i v ambulancích. Mohlo by podle nich přinést významné úspory ve zdravotnictví a zároveň zvýšit bezpečnost pacientů. Zdůrazňují význam cílené antibiotické léčby po předchozím mikrobiologickém vyšetření a následnou vhodnou volbu antibiotika.

V nemocnicích jsou kvůli rezistenci antibiotik ohroženi zejména vážně nemocní lidé na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice proto vytvářejí nemocniční antibiotické programy a přijímají bariérová opatření, aby se infekce nešířily. Zásadní je, aby si zdravotníci pečlivě myli ruce. U každého pacienta je třeba provést laboratorní testy, co infekci způsobilo. Pokud se nasadí antibiotika náhodně, přispívá to k růstu rezistence.

Pediatři se proto vybavují přístrojem, který na počkání zjistí, zda nemoc způsobily viry nebo bakterie. Antibiotika nezabírají na viry, lékaři tak mají argument, proč antibiotika nepsat.

Experti upozorňují, že už několik let hrozí objevení bakterie, na kterou antibiotika nezabírají. Multirezistentní bakterie se našly už dříve a byl také potvrzen přenos mezi státy, řekl ČTK v srpnu přední český odborník na antibiotickou rezistenci primář Vlastimil Jindrák.

Share Button