Česnek může pomoci i lidem s hypertenzí, kterým léky nezabírají

Česnek může být vhodným doplňkem léčby pacientů s vysokým krevním tlakem, kterým běžné léky nepomáhají, vyplývá to podle serveru BBC z výsledků výzkumu australských vědců, které publikovali ve vědeckém časopisu Maturitas. Doposud byly známy jen příznivé účinky na snížení hypertenze u lidí, kteří proti těmto problémům neužívali žádné léky.

„Potravinové doplňky s výtažky z česneku jsou spojovány s efektem snížení vysokého tlaku u pacientů s neléčeným vysokým krevním tlakem. Náš výzkum je ovšem první, který se zaměřil na pacienty s hypertenzí, jejichž stav se během léčby nezměnil,“ uvedla podle BBC členka vědeckého týmu Karin Riedová.

Projektu australských badatelů z Adelaidské univerzity se zúčastnilo celkem 50 pacientů, kteří i přes dosavadní léčbu trpěli vysokým krevním tlakem.

Jedna skupina užívala denně po dobu 12 týdnů čtyři tablety s výtažkem česneku bohatého na antioxidanty, druhá část pacientů dostávala jen placebo. Po ukončení projektu měli lidé z první skupiny nižší krevní tlak než jejich kolegové z druhé skupiny.

Badatelé však upozornili, že je zapotřebí ještě dalších výzkumů, aby se daly z jejich zjištění vyvodit obecně platné závěry.

Experti navíc upozornili, že česnekové přípravky by měly být užívány jen na doporučení lékaře, protože mohou způsobit zředění krve. Účinky česneku se také mohou vzájemně ovlivňovat s působením některých léků.

Léčivou sílu česneku oceňují lidé již po tisíciletí. Příznivě ovlivňuje celou škálu chorob od lepry až po hemeroidy. Moderní medicína využívá především jeho schopnosti snižovat riziko srdečních onemocnění a rakoviny.

Někteří z odborníků doporučují užívat jeden stroužek česneku denně jako prevenci pro celkové zdraví organismu.

Share Button