Česku hrozí mezinárodní arbitráž kvůli spreji na hubnutí

Česku hrozí mezinárodní arbitráž kvůli zákazu spreje na hubnutí švýcarské společnosti Herb-Pharma AG. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) jí zakázala prodej přípravku Hoodia spray s odkazem na stanovisko ministerstva zdravotnictví, že rostlina Hoodia gordonii, z níž se sprej vyrábí, není v EU povolena. Firma vyčíslila ztráty na neprodaném zboží na deset milionů korun. V arbitráži se chce domáhat i náhrady za poškození dobrého jména, částku teprve vyčíslí.

„Zdůvodnění se opírá o mylné tvrzení, že sprej na hubnutí je potravina. Sprej má registraci slovenského lékového úřadu jako zdravotní pomůcka s označením CE, které je platné pro všechny země EU,“ řekl novinářům člen dozorčí rady švýcarské společnosti Ondrej Michlo.

Podle mluvčí SZPI Martiny Šmídtové byl již zákaz prodeje zrušen. Případem se podle zjištění ČTK dál zabývá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a odbor farmacie ministerstva zdravotnictví.

Michlo vidí za zákazem prodeje tlak konkurence, které podle něj vadí, že za necelé tři měsíce se v ČR prodalo přes 40.000 sprejů v celkové hodnotě 20 milionů korun. Staly se tak nejprodávanějším výrobkem ve své kategorii.

Šmídtová ČTK řekla, že odhalili sprej, který firma na webu nadále uvádí jako potravinový doplněk, při kontrole v plzeňské lékárně sítě Max. Vydali zákaz pro tuto lékárnu i celou síť Max. Když dovozce dodal potvrzení, že sprej je registrován na Slovensku jako zdravotnický prostředek, inspekce zákaz zrušila. „Zákaz skončil k 24. srpnu, den předtím jsme o tom telefonicky informovali i dovozce,“ upřesnila.

Inspekce si vyžádala stanovisko SÚKL, jeho mluvčí Veronika Petláková ČTK řekla, že se mohou vyjádřit pouze k tomu, zda sprej je lék či nikoli. Ke zdravotnickým prostředkům se vyjadřuje ministerstvo.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít ČTK potvrdil, že před udělením zákazu poskytl inspekci vyjádření k dané rostlině. Pozastavil se nad tím, že sprej je registrován jako zdravotní pomůcka, podobně jako třeba hůl či rovnátka. „Odbor farmacie ministerstva zdravotnictví zaslal firmě požadavky na registraci zdravotnického prostředku, dodnes výsledky klinických zkoušek nedoložila,“ řekl Vít.

Dodal, že v minulosti se na ministerstvo obrátilo několik firem, které vyráběly doplňky stravy z této rostliny. Spokojily se s vyjádřením, že rostlina není v EU povolena a doplněk neprodávaly. „Herb-Pharma ministerstvo nekontaktovala, že by to byl doplněk stravy, tím pádem se toto od nás nedozvěděla,“ shrnul.

Share Button