Aspirin prý pomáhá proti recidivě rakoviny prsu

Ženám, které se léčily na rakovinu prsu, hrozí možná menší nebezpečí úmrtí nebo recidivy nemoci, pokud pravidelně užívají aspirin. Oznámili to dnes podle agentury Reuters američtí vědci.

Ve studii založené na více než 4000 případech uvedli, že u žen, které pravidelně braly aspirin, bylo zjištěno až o 50 procent menší riziko úmrtí a recidivy choroby. Studii zveřejnilo odborné periodikum Journal of Clinical Oncology.

„Je to první studie, která zjistila, že aspirin může výrazně omezit riziko rozšíření rakoviny nebo riziko smrti žen, které se podrobily léčbě rakoviny prsu v raném stádiu,“ řekla Michelle Holmesová z lékařského ústavu Harvard Medical School, která studii vedla. „Pokud tato zjištění potvrdí další klinické zkoušky, může se braní aspirinu stát jednoduchou, levnou a poměrně bezpečnou cestou jak ženám s rakovinou prsu pomoci, aby žily déle a zdravěji.“

Aspirin se běžně užívá jako prevence srdečním onemocnění a mozkových příhod. Mechanismus, jakým může tento lék ovlivňovat vývoj nádorových onemocnění, vědci neznají.

Share Button