Američtí vědci jsou o krok blíž k léku proti smrtící ebole

Lék proti smrtící nemoci ebola je možná o krok blíže poté, co američtí vědci dostali svolení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) začít s jeho testováním na lidech. Klinické testy dostaly zelenou, když se nová látka ukázala jako účinná při léčení opic nakažených virem eboly, napsal zpravodajský server BBC News.

Ebola způsobuje smrt u zhruba 90 procent nakažených lidí, ale pro opice je vždy smrtelná. Při posledních testech ovšem vědci zjistili, že nová látka porazila její virus u 60 procent nakažených opic druhu makak rhesus, a dokonce stoprocentní byla při léčení makaků nakažených virem marburg; příbuzným viru ebola, který stejně jako on způsobuje krvácivou horečku.

Ebola patří k nejnebezpečnějším virovým chorobám na světě; od roku 1976 na ni zemřelo asi 1200 lidí. Je to mnohem méně než kolik obětí si vybírá například malárie, na kterou ročně umírá zhruba milion lidí. Panují ale obavy, že by virus eboly mohl být zneužit teroristy jako biologická zbraň pro svou vysokou úmrtnost, neexistenci léku a skutečnost, že na rozdíl od řady jiných virů dokáže virus eboly přežít i mimo tělo svého hostitele.

Virus eboly se přenáší tělními tekutinami a nakažení lidé trpí nevolností, zvracením, vnitřním krvácením a selháním orgánů.

Nový lék vyvíjí společně americký vojenský ústav pro výzkum nakažlivých chorob a soukromá společnost AVI BioPharma. Vědci nicméně varují, že navzdory zjevnému pokroku ještě potrvá nějakou dobu, než bude vakcína na ebolu dostupná, protože je třeba provést ještě řadu dalších výzkumů a zkoušek.

Share Button