Američtí lékaři varují: léčba vysokého tlaku vyšla z módy

Vysoký krevní tlak se stal ve Spojených státech opomíjenou chorobou, jejíž léčba jako by vyšla z módy. Uvádí to varovná zpráva amerického Ústavu lékařství (Institute of Medicine, IOM), která byla dnes zveřejněna ve Washingtonu.

Přestože touto chorobou v USA trpí třetina dospělé populace a procento nemocných se dál zvyšuje, lékaři často nepostupují dostatečně agresivně a vláda hypertenzi nepovažuje za velkou prioritu, soudí experti IOM. Prevence vysokého krevního tlaku, který je v USA zabijákem číslo dvě, je přitom – stejně jako léčba – poměrně jednoduchá.

„Když se v naší zemi dožijete dostatečně vysokého věku, stanete se téměř s jistotou pacientem s hypertenzí. To už stojí za pozornost,“ komentovala zprávu jedna z jejích autorek Corinne Hustenová.

Bránit se přitom není nic obtížného, radí: omezte sůl, dodejte tělu víc draslíku a občas si zacvičte. Pokud ještě shodíte kolem pěti kilogramů váhy, máte šanci nerozšířit armádu lidí, kteří hypertenzí trpí. V USA jich je 73 milionů a přes 59 milionů dalších se k hranici vysokého tlaku blíží.

Hypertenze je zrádná, protože pracuje tiše, varují američtí experti. Lidé ji většinou neregistrují, dokud nemoc jejich oběhovou soustavu zákeřně nepoškodí. Podle zprávy IOM je v USA vysoký tlak hlavním faktorem třetiny infarktů, významně se podílí na selhání ledvin a sehrává svou zhoubnou roli i při slepotě a dokonce demenci.

Hlavními rizikovými faktory jsou kromě věku nadváha, pasivní životní styl a špatná strava.

Share Button