Američtí experti doporučili ponechat lék Avandia na trhu

Američtí zdravotničtí experti se dnes vyslovili pro ponechání léku proti cukrovce Avandia britské farmaceutické firmy GlaxoSmithKline na trhu v určité formě. Snížili tak hrozbu budoucích soudních sporů, které by mohly následovat po zákazu tohoto léku, který je zaregistrován i v České republice. Oznámily to agentury Reuters a AP.

Skupina 33 externích expertů svolaná americkým Úřadem pro potraviny a léky (FDA) se 20 hlasy vyslovila pro různé možnosti, za nichž by lék Avandia mohl zůstat na trhu navzdory obavám ze souvisejícího zvýšeného rizika poškození srdce.

Jen 12 členů expertní skupiny podle Reuters doporučilo, aby FDA lék stáhlo. Jeden člen se zdržel hlasování.

FDA definitivně rozhodne o osudu léku Avandia v příštích měsících. Obvykle se ale podle Reuters zachová v souladu s doporučením svých poradních výborů.

Avandia je lék používaný k léčbě cukrovky druhého typu. V únoru deník The New York Times s odvoláním na tajné studie FDA uvedl, že stovky lidí, kteří ho užívají, měsíc co měsíc zbytečně prodělají infarkty anebo selhání srdce. Předepisováním jiného léku by se podle studie, na kterou se list odvolával, zabránilo ve Spojených státech asi 500 infarktům a 300 selhání srdce měsíčně.

Společnost GlaxoSmithKline taková tvrzení v minulosti odmítala, Avandii rozsáhle testovala a vědecké důkazy podle ní neprokázaly, že by Avandia zvyšovala riziko náhlých srdečních příhod.

FDA už v roce 2007 vydala před lékem Avandia varování a jeho prodeje výrazně klesly. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) po varování FDA upozornil lékaře, aby při předepisování léků obsahujících rosiglitazon (účinná látka Avandie) byli opatrní.

Share Button