Akné trápí nejen dospívající, ale i zralé ženy

Akné neboli trudovitost pleti trápí 85 procent dospívajících a 12 procent žen ve věku 25 let. U pěti procent přetrvávají obtíže i po čtyřicítce. Je to nejčastější diagnóza, s níž se dermatologové setkávají. Na lehčí formy zabírá léčebná kosmetika, těžší lze zvládnout jen dlouhodobou léčbou, řekla ČTK kožní lékařka Andrea Vocilková. Pro pacienty je léčba náročná tím, že na efekt čekají dlouho. „Zázraky se nedají dělat na počkání. Funguje jen léčivo, které je dlouhodobě aplikováno. Jednorázové ošetření nestačí,“ vysvětlila.

Lékařka zároveň upozornila, že na akné nezabírá slunce, jak se často pacientky domnívají. Krátkodobě sice stav zlepší, když sluneční paprsky kůži vysuší a potlačí zánět, kůže se ale paprskům brání tím, že zbytní, a tak se akné následně ještě horší.

Akné se objevuje nejčastěji na obličeji, v dekoltu, na ramenou a v horní půli zad. Na kůži se tvoří pupínky a hnisavé neštovičky červené až fialové barvy se sklonem k vytváření jizev. I mírné formy mohou nepříznivě ovlivnit psychiku, proto je vhodné zahájit léčbu co nejdříve.

„Základem je pravidelné šetrné čištění pleti, které uvolní přebytečnou rohovinu a odstraní nahromaděný kožní maz,“ uvedla lékařka.

Vizážista Michal Zachar upozornil, že pro udržení čisté pleti nestačí, aby se žena večer odlíčila a ráno nanesla nové líčení. Po noci se musí znovu odlíčit, protože póry jsou opět ucpané mazem. Líčení na nevyčištěnou pleť přispívá k ucpání pórů, a akné se tak zhorší. Ženy se sklonem k akné by měly podle vizážisty užívat kosmetiku s označením non comedogenic, která neucpává póry.

Na výraznější projevy akné se podle lékařky osvědčila zevní léčiva s retinoidy, kyselinou azelainovou nebo ovocnými AHA kyselinami. Po dvou až třech týdnech se stav přechodně zhorší, léčebný efekt nastane po čtyřech až šesti týdnech. I při místní léčbě je ale třeba pleť dál šetrně čistit. Pokud je místní léčba neúspěšná, nasazuje se kombinovaná hormonální antikoncepce. Hormonální hladiny se srovnají, což se projeví i na stavu pleti. Osvědčily se přípravky s drospirenonem.

Podání hormonální léčby je podle Vocilkové výhodné hlavně u žen, které si přejí současně řešit dva problémy – zabránit nežádoucímu početí a léčit akné. Volí se i u dívek, které trápí menstruační problémy. Obecně se při léčbě akné doporučuje také pestrá a zdravá strava s dostatkem vitamínů a minerálů, přičemž příznivý vliv na kůži má hlavně zinek.

Share Button