Zabránit parazitům u zvířete je nemožné, pomůže jen prevence

Zabránit nakažení parazity u kočky nebo psa je téměř nemožné, a to i při nadstandardní péči o zvíře. Jediná účinná pomoc je pravidelné odčervování a zevní ochrana kůže a srsti. Novinářům to dnes řekla veterinářka Vlasta Svobodová z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. S příchodem jara se navíc výskyt některých parazitů zvyšuje a při zanedbání péče se mohou přenést i na člověka.

Například po banálním kočičím škrábnutí mohou člověku zduřet uzliny a může skončit i na antibiotikách. Na drápech kočky totiž někdy ulpívá trus blech, který pak u člověka vyvolá infekci. Podle výzkumů je prý v České republice až 60 procent koček možnými nositeli této infekce.

Vnější paraziti jsou kromě blech také klíšťata nebo dravčíci, kteří proniknou i přes několik vrstev oblečení a u člověka způsobují svědění. Chovatelé jim mohou předcházet například speciálním obojkem, který je napuštěn látkou odpuzující parazity. Zvíře je s ním ale nepříjemně cítit, je tedy vhodný spíš pro psy a kočky chované venku. Další variantou je roztok, který se zvířeti nakape na kůži za krk. Ochrana vydrží asi čtyři týdny.

Ještě nebezpečnější mohou být podle veterináře Václava Bartoše vnitřní parazité, například škrkavky, tasemnice nebo srdeční červi. U mladých psů do jednoho roku se prý škrkavky vyskytují až ve 40 procentech, přitom tato infekce je obzvlášť nebezpečná pro děti.

Chovatelé si podle Bartoše často myslí, že jejich zvíře nepotřebuje odčervovat, protože v trusu žádné parazity nemá. Dospělí paraziti jsou však pozorovatelní pouze výjimečně. Na trhu se prodávají odčervovací přípravky, které působí proti škrkavkám i tasemnicím zároveň.

Cena odčervovacích tablet je závislá na váze zvířete, jedna dávka stojí od šedesáti korun výš. Chovatelé mají na výběr kromě klasických tablet i odčervovací přípravky s masovou příchutí nebo kapky na kůži. Odčervování by měli psi a kočky podstupovat dvakrát až čtyřikrát ročně, mladá zvířata do půl roku věku pak ještě častěji. Odčervovací přípravky přitom majitelé mohou koupit bez předpisu v lékárně.

Veterináři také vyvrátili pověru, že psí blecha nejde na člověka nebo že kočka chovaná jenom v bytě nemůže mít parazity. Například vajíčko parazita prý může člověk donést do bytu třeba na botách, z čehož se pak může nakazit i kočka. Zvlášť u koťat je proto ochrana před parazity nutná, mláďata se totiž mohou narodit už nakažená a na onemocnění mohou i zemřít.

Share Button