Za léky se dá o 2 miliardy víc, SÚKL nedodržel zákon

Zákon o veřejném zdravotním pojištění říká, že SÚKL musí každý rok přezkoumat a opravit úhrady u všech léků, konkrétně tu část, kterou pojišťovny za léky zaplatí z veřejných peněz. SÚKL to ale neudělal. Za léky dá české zdravotnictví o dvě miliardy korun víc, než by muselo, protože Státní ústav pro kontrolu léčiv nedodržel zákon. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz.

„Je fakt, že SÚKL loni neprovedl revizi u devadesáti procent léků,“ potvrdila Aktuálně.cz Renata Horká z České asociace farmaceutických firem. Jedinými dvěma skupinami léků, kterými se podle ní SÚKL zabýval, byly léky na srdce a vysoký tlak a léky na
psychiku.

Podle mluvčí úřadu Veroniky Petlákové to ale SÚKL neudělal proto, že neměl žádné podklady z minulých let. Systém je totiž poměrně nový, začal platit teprve v lednu loňského roku. Petláková ČTK řekla, že loni provedli revizi u tří skupin léčiv, nyní pokračují v devíti dalších skupinách.

„Celkově tedy byla zahájena nebo provedena revize u skoro 1000 kódů léčivých přípravků. Další revize budou pokračovat, SÚKL rozhodně není nečinný,“ zdůraznila. Dodala, že revize úhrad by mohla přinést roční úsporu 2,8 miliardy korun, z toho 1,1 miliardu pro zdravotní pojišťovny a 1,6 miliardy pro pacienty.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně nastala prodleva v souvislosti s přijetím evropské legislativy. „Systém daný směrnicemi EU je mnohonásobně administrativně složitější, než byl stávající systém v ČR. Je však také nutno dodat, že je mnohonásobně transparentnější,“ uvedl v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

V době zavádění nového systému bylo prý velmi těžké odhadnout náročnost všech jeho detailů. Revize cen už ale podle Sršně skončila a nyní se revidují úhrady. Mluvčí také uvedl, že v celkovém objemu léčiv uhrazených zdravotními pojišťovnami klesly v roce 2007 úhrady o procento. V roce 2008 sice vzrostly o 1,5 procenta, před rokem 2007 však ročně rostly v průměru o sedm procent. „V letech 2007 a 2008 se tak díky jednotlivým krokům ministerstva výrazně snížily úhrady za léky,“ dodal Sršeň.

SÚKL loni na podzim informoval, že přehodnocuje ceny poloviny z 8000 registrovaných léků. U 3000 navrhl cenu snížit, ve správním řízení se však firmy ještě mohly odvolat, což udělaly.

Právě projednávání ceny každého jednotlivého přípravku ve správním řízení a malá kapacita SÚKL jsou podle odborníka na lékovou politiku Josefa Suchopára důvodem, proč se jednání o nových cenách protahuje.

Suchopár dříve působil na ministerstvu zdravotnictví, nevyloučil, že by se mohlo plánovaných úspor dosáhnout. „Nevím ale, zda to může SÚKL zvládnout s lidmi a prostředky, které k tomu má, a v čase, který mu zákon k tomu dal,“ poznamenal.

Petláková dodala, že nemohli začít s revizí cen léků dříve, protože neměli podklady pro srovnání z minulých let. „Příprava revize úhrad zahrnuje zpracování metodických postupů stanovení základní úhrady, stanovení obvyklé denní léčebné dávky, stanovení plné úhrady, hodnocení zvýšené úhrady a bonifikace za odlišnou účinnost či bezpečnost,“ popsala.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod ČTK řekl, že i když to zákon pojišťovně neukládá, podávala návrhy alespoň
v případech, kde očekávala výrazné úspory z veřejného zdravotního pojištění. Loni v listopadu zaslala ústavu analýzu vybraných skupin léčiv s žádostí o pravidelné revize.

„Náklady VZP v těchto skupinách překračují 100 milionů korun, očekáváme, že právě finanční náročnost těchto skupin bude vzata v úvahu v procesu hodnocení a budou řešeny prioritně,“ uvedl Rod.

Podle údajů SÚKL se v Česku spotřebovalo loni léků za zhruba 70 miliard korun, počítáno v maximálních cenách, jichž firmy ale většinou nevyužívají. Zhruba 40 miliard zaplatily zdravotní pojišťovny. Statistiky společnosti Infopharm dokládají, že Česko utratí čtvrtinu peněz z balíku na zdravotnictví právě za léky. V Německu je to zhruba 16 procent, v Británii asi 15 procent.

Share Button