Z hormonální antikoncepce mají užitek mladé dívky i zralé ženy

Z hormonální antikoncepce mohou mít užitek i velmi mladé dívky a také zralé ženy na hranici plodného věku, řekla dnes ČTK gynekoložka Dagmar Makalová. V Česku užívá hormonální antikoncepci zhruba milion žen od 15 do 45 let, to je téměř 40 procent žen plodného věku. Vybírat mohou z více než 40 druhů pilulek, další možností jsou hormonální náplasti, tyčinky, vaginální kroužky a nitroděložní systémy.

„Pokud neřešíme akutní riziko otěhotnění u mladé dívky, tak nasazení hormonální antikoncepce je ideální tak dva roky poté, co u ní začalo menstruační krvácení. Je to dáno vývojem souhry mezi mozkem a vaječníky,“ vysvětlila lékařka.

S věkem klesají nároky ženy na množství hormonu v antikoncepci, především estrogenu. „Ženy po 45. roce věku mohou, dokonce si myslím, že by měly užívat hormonální antikoncepci, protože je to prevence řídnutí kostí a také jsou v období, kdy nevědí, zda už nastává přechod, nebo to, že nemenstruují, je těhotenství,“ vysvětlila. V těchto případech předepisuje Makalová svým pacientkám preparáty, které mají velmi nízké dávky hormonu, nebo obsahují přirozený hormon estradiol, takže jsou pro organismus šetrnější.

Antikoncepční pilulky jsou na trhu od roku 1961, do té doby musely ženy spoléhat na výpočet plodných dní, kondom či různé lidové recepty – jako účinný prostředek se například tradovala lihovina z bobřích varlat.

Na rozdíl od těchto prostředků mají pilulky téměř stoprocentní spolehlivost, otěhotnění obvykle nastane jen poté, co žena pilulku zapomene vzít. Běžně se užívají pilulky ve 28 denním cyklu, kdy 21 pilulek obsahuje hormony a dalších sedm je bez hormonu, nebo žena nebere nic a hlídá si, kdy má znovu začít s pilulkami. Řada žen dává přednost tomu brát pilulky bez přerušení, aby nemusely nic počítat.

V době, kdy tělo nedostává hormon z pilulek, trápí až 60 procent žen otoky, nadýmání či bolesti prsou. Už řadu let tedy funguje další režim užívání, kdy 24 pilulek obsahuje hormon a další čtyři pilulky ne. Zkrátí se tím doba, kdy tělo nedostává hormon, a obtíže se zmírní.

Horkou novinkou v užívání je harmonický režim. Antikoncepce obsahuje minimální dávku estradiol valerátu, který se v organismu mění na tělu přirozený estradiol. Pilulky jsou očíslované a každá obsahuje jiné množství hormonů. Žena bere každý den jednu pilulku a mezi jednotlivými platy pilulek nedělá pauzu. Během cyklu postupně klesají dávky estradiolu v těle a stoupají dávky dienogestu, což odpovídá přirozeným hladinám v průběhu cyklu. Případné menstruační obtíže se téměř nevyskytují.

Share Button