WHO: Vypuknutí chřipky je případ nouze, země mají nemoc sledovat

Světová zdravotnická organizace (WHO) v prohlášení vyzvala všechny státy, aby výskyt případů chřipkových onemocnění na svém území pečlivě sledovaly. Odborníci se obávají toho, že by mohla vypuknout pandemie.

Smrtící virus prasečí chřipky s označením A/H1N1 si podle mexických úřadů už vyžádal dvacet obětí, podle WHO už ale na chřipku v Mexiku zemřelo 68 lidí z více než tisíce nakažených. Mexická vláda dnes povolila místním zdravotnickým úřadům, aby pacienty izolovaly, prohlédly domy a kontrolovaly přijíždějící cestující a jejich zavazadla, aby zabránily případnému dalšímu šíření a propuknutí nemoci.

V USA zdravotníci virus prasečí chřipky potvrdili už u 18 lidí – u osmi osob na jihu země u mexických hranic, u osmi školáků v New Yorku a u dvou ve státě Kansas. Zdravotnické instituce po celých Spojených státech nyní ověřují, zda se lidé nakazili skutečně smrtící formou viru A/H1N1.

Podle generální ředitelky WHO Margaret Chanové má virus „pandemický potenciál“. WHO už svolala mimořádné krizové jednání týmu expertů, kteří se hned v sobotu sešli. „Nicméně nemůžeme říci na základě zatím dostupných laboratorních, epidemiologických a klinických zjištění, zda pandemii způsobí nebo nezpůsobí,“ dodala Chanová.

Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky.

WHO varuje už několik let, že nový kmen viru může způsobit pandemii lidské chřipky, která se přežene po celém světě a zabije miliony lidí. Nový virus chřipky H1N1 – který vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky – je zatím jen málo známý a situace se rychle vyvíjí, dodala Chanová.

„Chřipkové viry jsou notoricky nepředvídatelné a plné překvapení, jak právě vidíme,“ řekl Chanová. „Potřebujeme vědět, jak se virus šíří, jaký je vzorec jeho přenosu, zda způsobuje či nezpůsobuje vážnou chorobu a u jaké věkové skupiny,“ upřesnila.

Share Button