WHO: Právě teď skutečně nevíme, jak se to bude vyvíjet

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nemá důkazy o tom, že by se virus takzvané prasečí chřipky šířil mezi jednotlivými zeměmi. Na tiskové konferenci v Ženevě to podle agentury Reuters řekl náměstek generální ředitelky WHO Keiji Fukuda. Podle údajů WHO se novým virem A(H1N1) nakazilo 1025 lidí z 20 zemí. Infekci podlehlo 27 osob. Většina nakažených je v Mexiku, USA a Kanadě.

Podle Fukudy zdravotníci v jednotlivých státech pokračují ve sledování případů nákazy, které zatím ale souvisejí hlavně s cestováním. Virus se totiž poprvé objevil v Mexiku, odkud si ho drtivá většina nakažených přivezla.

WHO současnou situaci hodnotí na šestibodové škále pandemického rizika předposledním, šestým stupněm, který představuje šíření viru mezi jednotlivými státy. „Nemáme žádné důkazy o tom, že by se virus dostal do stupně, kdy by se právě přenášel do jiné země – mimo Severní Ameriku,“ uvedl Fukuda.

Zatím by se prý mohlo zdát, že se virus pohybuje spíš na jih. Náměstek šéfky WHO uvedl, že to neznamená, že by kontrola a dohled měly být na jižní polokouli silnější. „Musejí být silné všude. Právě teď skutečně nevíme, jak se to bude vyvíjet,“ podotkl Fukuda.

Dodal, že pro šíření chřipky je typické, že se přenáší hlavně v chladných měsících. Odborníci proto nyní zjišťují, jak situace vypadá v různých částech světa. Zatímco na severní polokouli je jaro, na jižní panuje podzim.

Ve Spojených státech lékaři evidovali už 286 případů infekce. Většina pacientů má jen mírné příznaky. Odborníci očekávají, že se nemoc ještě rozšíří. Británie zaznamenala celkem 27 pacientů s novým virem; dnes potvrdila devět nových případů. Pět z nakažených jsou školáci z jedné londýnské školy. Byli v kontaktu se spolužákem, který se vrátil z Mexika. Kanada eviduje 85 lidí s infekcí, Španělsko 54. V ostatních zemích je méně než desítka případů. V Česku se nákaza u testovaných lidí dosud nepotvrdila.

Podle Fukudy nepropukla prasečí chřipka ani v chovech prasat, nahlášena byla jen nákaza v jednom chovu v Albertě v Kanadě. Další podrobnosti WHO nezveřejnila. „Nevím v tomto okamžiku o žádném dalším propuknutí chřipky u prasat,“ uvedl náměstek šéfky Světové zdravotnické organizace.

Odborníci neprokázali, že by se člověk mohl nakazit z vepřového masa. Jeho dovoz z některých zemí, kde se výskyt viru potvrdil, ale přitom už dvě desítky států zakázaly. Patří mezi ně například Rusko a Čína. Zákaz se dotkl nejvíc právě exportérů z Mexika, USA a Kanady. Egypt už nařídil všechny chovy prasat v zemi, v nichž by mohlo být 300.000 až 400.000 zvířat, vybít. Také kvůli tomu se WHO rozhodla změnit název nemoci. Nadále ji neoznačuje jako „prasečí chřipka“, ale „chřipka A(H1N1)“.

Share Button