WHO oficiálně označila současnou situaci v šíření chřipky A(H1N1) za pandemii

Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli šíření takzvané prasečí chřipky dne 11.6.2009 zvýšila stupeň pandemického rizika na nejvyšší bod své šestibodové škály. WHO tak potvrdila vznik pandemie nové chřipky, kterou se k dnešku podle organizace nakazilo 28.774 lidí v 74 zemích a podlehlo jí 144 osob. Ve světě se chřipková pandemie objevila naposledy v roce 1968. Tehdy si takzvaná hongkongská chřipka vyžádala zhruba jeden milion životů.

Podle generální ředitelky WHO Margarety Chanové přibudou další oběti nové chřipky. „Nenastane ale žádný náhlý nárůst fatálních případů,“ uklidnila podle agentury AP na podvečerní tiskové konferenci. Státy, které onemocnění již zasáhlo, se ale podle ní mají připravit na druhou vlnu případů.

Chanová zdůraznila, že WHO nedoporučuje kvůli zvýšení stupně zavádění žádných dalších omezení, zejména ne pro cestování nebo uzavírání hranic. „Žádná dosavadní pandemie nebyla odhalena tak brzo a nebyla od počátku tak sledována,“ ujistila s tím, že až dosud byl její průběh relativně mírný. „To se ale může změnit,“ upozornila.

Eurokomisař odpovědný za oblast dopravy Antonio Tajani dnes v Lucemburku po jednání šéfů rezortu dopravy EU na dotaz ČTK řekl, že ministři by o případném omezení cestování začali jednat teprve potom, až by to doporučili ministři zdravotnictví a zdravotničtí experti.

Jak šel čas

12. dubna 2009 – První oficiální obětí prasečí chřipky se stala Adela María Gutiérrezová (39) ze San Luis Potosí ve středním Mexiku. K lékaři se dostavila 9. dubna, diagnostikován jí byl atypický zápal plic. K dnešnímu dni má Mexiko vůbec nejvíc obětí – 108.

23. dubna 2009 – Sedm případů prasečí chřipky se našlo u lidí v Kalifornii a Texasu. Všechny osoby se uzdravily.

24. dubna 2009 – Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila, že smrt 18 lidí v Mexiku způsobil vir prasečí chřipky typu A/H1N1. Mexické orgány kvůli epidemii učinily řadu opatření.

25. dubna 2009 – WHO označila vypuknutí nemoci v Mexiku a USA za mimořádnou událost mezinárodního významu a nouze.

26. dubna 2009– Mnohé země přijaly bezpečnostní opatření, převážně potom monitorování a kontroly na letištích. Rusko například výrazně omezilo dovoz masa ze Severní i Latinské Ameriky.

27. dubna 2009 – WHO se rozhodla zvýšit stupeň varování před pandemií prasečí chřipky na čtvrtý stupeň (Ověřený přenos z člověka na člověka, který může způsobit epidemii v rámci určité komunity lidí. Významné zvýšení pandemické hrozby).
– Španělsko potvrdilo případ nákazy, což znamenalo první potvrzenou infekci virem A/H1N1 v Evropě.

29. dubna 2009 – Nemoc si vyžádala první oběť mimo Mexiko, v USA zemřelo dvouleté dítě, které ale z Mexika pocházelo. Oběti poté nahlásily také Kanada, Kolumbie, Kostarika, Chile, Dominikánská republika a Guatemala.
– Poprvé byla nákaza zjištěna ve střední Evropě – v Německu a v Rakousku.
– WHO zvýšila stupeň varování ze čtvrtého na předposlední pátý stupeň (Přenos z člověka na člověka nejméně ve dvou zemích světa. Silný signál bezprostřední pandemické hrozby).

30. dubna 2009 – WHO nahradila novým pojmenováním nemoci její dosud užívaný název „prasečí chřipka“, aby zabránila domněnkám, že prasata a vepřové maso znamenají nějaké nebezpečí. Nový název – A(H1N1) – je podle viru, který nemoc způsobuje.

1. května 2009 – Výskyt nemoci byl potvrzen v Hongkongu, jednalo se o první případ nákazy virem v Asii.

9. května 2009 – O prvních svých nakažených občanech informovalo Japonsko či Austrálie.

11. května 2009 – První případ nákazy byl zaznamenán v Číně.

22. května 2009 – Chřipka se poprvé objevila v Rusku.

25. května 2009 – První případ prasečí chřipky oznámilo i Česko. Nemocným byl pilot Českých aerolinií, který přiletěl z USA. Celkem v ČR zatím onemocněli čtyři lidé.

11. června 2009 – WHO kvůli šíření takzvané prasečí chřipky zvýšila stupeň pandemického rizika na nejvyšší bod své šestibodové škály.

Share Button