WHO je prý velmi blízko vyhlášení pandemie „prasečí chřipky“

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes podle agentury Ruters oznámila, že se přiblížila vyhlášení pandemie takzvané prasečí chřipky. Dosud její šíření hodnotila jako epidemii. Novým virem se podle údajů WHO nakazilo přes 26.500 lidí v 73 zemích světa.

Náměstek generální ředitelky WHO Keiji Fukuda dnes vyjádřil znepokojení z nového náporu této choroby v zemích, jako je Austrálie, jenž následoval po prvním velkém propuknutí v severní Americe. Potvrzení rozsáhlého výskytu onemocnění ve druhém regionu znamená zvýšení rizikovosti na šestý, nejvyšší stupeň na pandemické škále.

„Dostáváme se velmi blízko tomu vyhlásit pandemii,“ prohlásil Fukuda.

WHO podle něj při svém rozhodování bude muset vzít v úvahu, zda jsou státy připraveny na novou situaci. „Jedna z kritických otázek je, že nechceme u lidí vyvolat přílišnou paniku,“ zdůraznil náměstek. Vážně podle něj například hrozí, že nemocnice zahltí lidé, kteří nepotřebují pomoc.

Připomněl také, že už po prvním výskytu nemoci mnoho lidí přestalo jíst vepřové maso, v některých zemích byla prasata vybíjena a některé státy zakázaly dovoz vepřového. Diskutovalo se také o uzavření hranic.

„To jsou ty druhy potenciálních negativních efektů, které mohou nastat, pokud to oznámíme bez ujištění, že lidé situaci rozumějí,“ řekl Fukuda.

WHO k dnešku eviduje 26.563 osob nakažených chřipkou A(H1N1), 140 lidí jí už podlehlo. Nejpostiženější jsou stále USA a Mexiko, kde se onemocnění také v dubnu prvně objevilo. V České republice byl nový virus dosud prokázán u dvou pacientů.

Share Button