VZP nyní přispívá na očkování proti klíšťové encefalitidě

Až 1000 korun mohou nyní získat pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na očkování proti klíšťové encefalitidě. Řekla to dnes ČTK zástupkyně pojišťovny Jana Chloubová. Příspěvek poskytovaný pojišťovnou v rámci novoročního balíčku pokrývá téměř bezezbytku náklady na pořízení a aplikaci dvou dávek vakcíny proti viru klíšťové encefalitidy. Příspěvky na očkování neposkytuje jen VZP, ale v rámci programů prevence i další zdravotní pojišťovny působící v České republice.

„Pokud si klient zakoupí obě vakcíny během ledna a jednou z nich se stihne nechat do 31. ledna naočkovat, bude mít na tisícikorunový příspěvek nárok,“ uvedla Chloubová. Podmínkou proplacení je předložit doklad o zaplacení a očkování na kterékoli pobočce pojišťovny, nejpozději však do 10. února, uvádí se na webu pojišťovny.

Nejvhodnější je nechat se naočkovat v zimě, aby ještě před sezonou výskytu klíšťat měl očkovaný vytvořeny ochranné protilátky, řekla dětská lékařka Alena Hanzlová. Očkovat je však možné celoročně.

Většinou jsou pacientovi podány tři dávky, od té první může být očkován za jeden až tři měsíce, třetí dávka se pak aplikuje o pět až 12 měsíců později. Cena všech tří dávek se pohybuje přibližně okolo 1500 korun.

Klíšťovou encefalitidou způsobenou virem nejčastěji po přisátí klíštěte onemocní v ČR každoročně kolem 600 lidí. Řada pacientů končí s těžkými a trvalými následky. V krajních případech může i přes veškerou péči lékařů pacient zemřít. Spolehlivost očkování přesahuje podle odborníků 99 procent, přesto je proočkovanost v české populaci velmi nízká, sedmnáctiprocentní.

Na vakcíny přispívá většina zdravotních pojišťoven. U řady z nich mohou příspěvky čerpat i dospělí, například Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přispívají z programů prevence dospělým až 500 korunami, Hutnická zaměstnanecká pojišťovna až 1000 korunami, studentům a dětem ještě více. Informace o tom lze najít na webech pojišťoven.

Share Button

2 Komentár(ov)

  1. Hana | Bře 7, 2012 | Reply

    Dobrý den.
    Dnes byl syn přeočkován po 3letech další dávkou proti klíšťové encefalitidě.Přispíváte i na tuto dávku?
    Děkuji Novotná

  2. Libuše Sladka | Bře 4, 2014 | Reply

    Prosím,přispívá VZP seniorům na přeočkování po 3 letech proti klíštové encefalitidě.Děkuji Sladká