VZP: Do ochranného limitu se počítají jen některé platby za léky

Do pětitisícového ochranného limitu se počítají jen některé platby za léky. Proto lidé, kteří dokládají nárok na vrácení peněz od zdravotní pojišťovny účtenkami z lékárny, nemusejí vždy být úspěšní. ČTK to řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod. Upozornil, že pojišťovny samy sledují, kdy pacient dosáhne limitu, a peníze mu vždy po skončeném čtvrtletí vrátí.

„Doplatky pacienta za léky se započítávají jen ve výši doplatku na nejlevnější na trhu dostupné léčivé přípravky s obsahem stejné účinné látky a se stejnou cestou podání, to znamená ústy, injekčně a podobně. Seznam léků s uvedením výše úhrady i doplatku započitatelného do limitu zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví na www.mzcr.cz,“ uvedl.

Pojištěnec může požádat o vysvětlení účtu. Pojišťovny evidují z údajů lékařů, nemocnic a lékáren všechny jeho zaplacené poplatky a započitatelné doplatky na léky. Co se zahrnuje do limitu, stanoví zákon. Jen je-li to pro léčbu nezbytně nutné, může lékař na předpisu vyznačit, že předepsaný lék nelze nahradit. Pak se do limitu započítává doplatek v plné výši. Vždy se ale může pacient svého lékaře ptát, zda existuje levnější varianta léku. Předepsaný lék může zaměnit za jiný s menším doplatkem také lékárník, ale jen se souhlasem pacienta a když lékař nevyznačil na receptu zákaz záměny.

Do limitu se podle zákona nezapočítávají doplatky na částečně hrazené léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely, u kterých je úhrada pojišťovny nižší než 30 procent maximální ceny. Nezapočítávají se také částečně hrazené léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely, které obsahují léčivé látky k podpůrné nebo doplňkové léčbě. Seznam těchto látek vydává ministerstvo zdravotnictví.

Rod upozornil na to, že pro seniory nad 65 let se od 1. dubna situace změní v tom, že přípravky k podpůrné a doplňkové léčbě se jim budou do limitu započítávat. Zároveň se jim a dětem do 18 let sníží pětitisícový roční ochranný limit na polovinu. Od 1. dubna zmizí ze zákona také pasáž o lécích s menší než třicetiprocentní úhradou.

Z regulačních poplatků se do limitu nezapočítávají žádné poplatky ve výši 60 nebo 90 korun. Započítávají se jen třicetikorunové platby u lékaře a za položku na receptu. „Nezapočítávají se tedy poplatky 90 korun za pohotovostní službu, včetně zubní, ani poplatky 60 korun za den v nemocnici, léčebně či lázních při komplexní lázeňské léčbě,“ uvedl mluvčí.

Share Button