Vývoj chřipky A(H1N1) bez dramatických změn

Mírně se rozšířil počet zemí, kde byl výskyt chřipky A(H1N1) zaznamenán poprvé, a některé státy, které nemoc zaregistrovaly již dříve, ohlásily ojedinělé nové případy. Podle Světové zdravotnické organizace nadále – již více než měsíc – platí v souvislosti s chřipkou A(H1N1) pátý, předposlední stupeň na šestibodové škále varování před pandemií. Tento stupeň, který byl vyhlášen již 29. dubna, znamená, že byl zaregistrován přenos
choroby z člověka na člověka a že existuje bezprostřední hrozba pandemie.

Nově byl výskyt takzvané prasečí chřipky od pátku ohlášen z Kypru, z Libanonu a z Vietnamu. Mezi země, kde se zvýšil počet případů onemocnění, patří Turecko, které dnes ohlásilo třetí a čtvrtý výskyt.

Světová zdravotnická organizace (WHO) má na svých internetových stránkách nejčerstvější bilanci s datem 29. května – zahrnuje přes 15.500 případů nové chřipky ve 53 zemích. Mezi nimi je i po jednom výskytu v Česku a na Slovensku. Slovensko ovšem oproti statistikám WHO eviduje již dva potvrzené případy A(H1N1). Většina onemocnění (téměř 8000) byla odhalena ve Spojených státech, druhou nejvíce postiženou zemí je Mexiko (bezmála 5000), kde je ovšem nejvíce mrtvých – 85.

WHO upozornila, že její statistiky nejsou zcela přesné, protože ne všechny země uvádějí všechna onemocnění novou chřipkou. Kromě toho mnozí nemocní mívají mírnější příznaky, takže lékaře nemusejí vůbec vyhledat a zdravotnické instituce se o nich nedozvědí.

Share Button