Výrobci léčiv v USA zlevní léky na předpis o desítky miliard USD

Výrobci léčiv ve Spojených státech sníží ceny léků na předpis pro starší lidi přibližně o 80 miliard dolarů za dekádu. V noci na dnešek se na tom s odvětvím dohodl prezident Barack Obama. Dohoda je součástí změn celého systému, k níž chce prezident podepsat legislativní změny v říjnu.

Společnosti odsouhlasily, že v následující dekádě poskytnou 50procentní slevu ve státním programu zdravotního pojištění Medicare pro starší a nemohoucí Američany. Pokud ceny léků dosáhnou určité hranice, systému hrozí finanční deficit.

„Existence tohoto schodku v krytí byla nespravedlnost, která představovala pro mnoho seniorů velkou zátěž,“ uvedl Obama ve zprávě. Krytí systému Medicare se nevztahuje na platby mezi 2700 a 6154 dolarů.

Slevu léků vyjednala americká asociace farmaceutického výzkumu a výrobců spolu s předsedou finančního výboru Senátu Maxem Baucusem. Ten řídí jednu z kongresových komisí, které legislativu zdravotní péče navrhují.

Náklady zdravotní péče rostly rychleji než inflace a prezident slíbil, že pomůže růst těchto nákladů brzdit a že pomůže najít cestu, jak zajistit krytí zdravotních výdajů 46 milionům nepojištěných Američanů.

Anketa New York Times/CBS News ukázala, že Američané změny ve zdravotním systému podporují včetně vládní snahy vytvořit státní plán pojištění, který by konkuroval soukromým pojišťovnám.

Podle některých zpráv by reforma mohla stát až 1,6 bilionu dolarů a ještě nebude krýt každého. Debata o jeho krytí je proto ostrá. Zvlášť, když v nynějším fiskálním roce hrozí Spojeným státům rekordní deficit 1,8 bilionu dolarů, napsala agentura Reuters.

Share Button