Výrobce léčiv GlaxoSmithKline zavede férovější vzdělávání lékařů

Výrobce léčiv GlaxoSmithKline slíbil, že výrazně změní způsob financování vzdělávacích programů pro lékaře. Koncern dnes uvedl, že sníží počet sponzorů a zaměří se spíše na ty nezávislé s vyváženými informacemi.

Někteří z velkých konkurentů takové kroky oznámili také. Farmaceutické firmy se v USA obávají navržené zpřísňující změny federálních pravidel. Klíčovým krokem změn je konec financování vzdělávacích programů na komerční medicínské bázi a od zprostředkovatelských firem. Některé z nich byly přistiženy, že píšou anonymně odborné články o lécích do medicínských časopisů, aby jim získaly akademické uznání jako od původních vědeckých autorů.

Vzdělávací programy často propagují nové, drahé léky, ale předkládají jen kusé informace o jejich rizicích či chabá srovnání, v čem jsou lepší než starší a levnější preparáty. Tyto programy se zpravidla konají při lékařských sympoziích a doktoři na nich získávají patřičné body o požadovaném každoročním vzdělávání, aby si udrželi kvalifikaci.

Glaxo uvedla, že od nynějška bude sponzorovat jen programy pořádané národními lékařskými asociacemi. Bude také vyučovat v nemocnicích a jejich odděleních, které od firmy potřebují příspěvky. Všechny tyto granty bude Glaxo zveřejňovat na internetu.

Koncern se při vzdělávání zaměří na takové akce, které mají největší potenciál zlepšovat zdraví pacientů. Od posledního čtvrtletí roku bude firma zveřejňovat i výše plateb zdravotním profesionálům, kteří přednášejí na lékařských konferencích.

GSK má ze světových farmaceutických firem čtvrté nejvyšší tržby, vyplývá z dat agentury IMS Health. Podobné kroky vyhlásili i velcí rivalové. Největší Pfizer bude například od příštího roku zveřejňovat všechny platby nad 500 dolarů za rok pro lékaře a další personál, který předepisuje léky, i za konzultace a další služby včetně testování experimentálních léků na lidech, napsala agentura AP.

Share Button