Vlašské ořechy možná snižují riziko vzniku rakoviny prsu

Výzkumný tým z Marshallovy univerzity v Západní Virginii při pokusech použil laboratorní myši speciálně vyšlechtěné tak, aby u nich vznikl tento typ rakoviny. Za normálních okolností se u nich během pěti měsíců objeví nádor.

Polovinu myší každý den krmili takovým množstvím vlašských ořechů, které u člověka odpovídá jedné hrstce, druhá polovina dostávala běžné krmivo. U těch myší, které se živily vlašskými ořechy, se rakovina prsu objevila méně často a nádory byly menší než u těch, které měly obvyklou stravu. Díky zařazení vlašských ořechů do jídelníčku se nádory objevovaly o pět týdnů později. Vědci předpokládají, že tak to také bude fungovat u lidí.

„Vlašské ořechy jsou daleko lepší svačinka než sušenky, hranolky nebo brambůrky,“ doporučila Eliane Hardmanová, která se na výzkumu podílela. Tyto ořechy obsahují řadu látek, které zpomalují rakovinné bujení, jako jsou omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty a fytosteroly. „Víme, že zdravé potraviny celkově zabraňují vzniku všech druhů chronických onemocnění,“ dodala Hardmanová.

Studie přinesla další důkaz, že omega 3 mastné kyseliny jsou v mnoha ohledech lidskému zdraví prospěšné, působí také jako prevence srdečních onemocnění.

Share Button