Vláda rozhodla, že lékaři budou platit za atestace tisíce Kč

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) oznámil, že vyhraje-li sociální demokracie volby, nové poplatky zruší. „Nevidím důvod, proč zatěžovat lékaře a sestry novými poplatky,“ řekl místopředseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS). Prezident České lékařské komory Milan Kubek zvažuje, že doktory vyzve, aby je neplatili.

Doktoři a zdravotní sestry budou nově platit za závěrečné atestační zkoušky 3500 korun, za první opravnou zkoušku 5000 korun a za druhou 7000 korun. Podle dnešních Hospodářských novin (HN) o tom v pondělí rozhodla vláda. Deník připomíná, že dosud byly tyto zkoušky zadarmo. Za atestace budou nově platit všichni zdravotníci, kteří se na zkoušku ještě nepřihlásili. Naopak ti, kteří se už stihli přihlásit, budou mít zkoušky zadarmo.

Nové poplatky podle HN prosadilo ministerstvo zdravotnictví, podle něhož budou mít výchovný efekt. „Velmi často se stávalo, že se lékař ke zkoušce přihlásil, ale nakonec nepřišel. Konání atestačních zkoušek je přitom velmi nákladné. Poplatky by měly vést k tomu, aby si zdravotníci svou účast u zkoušek lépe rozmýšleli,“ uvedla náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Bez atestace nesmí doktoři například samostatně operovat ani si otevřít vlastní soukromou praxi. Zdravotní sestry zase bez atestace nemůžou dělat žádné kvalifikovanější výkony, připomínají HN

Share Button