Vláda posoudí návrh, aby byly léky s pseudoefedrinem na recept

Kabinet v pondělí posoudí návrh, aby léky na nachlazení s obsahem pseudoefedrinu byly pouze na recept. Návrh předložil lidovec Ludvík Hovorka s kolegy. Surovinu pro výrobu pervitinu lze jednoduše získat z Modafenu, Nurofenu stop grip, Panadolu plus grip a Paralenu plus. Až 80 procent z těchto léků prodávaných v Česku končí v laboratořích drogových výrobců. Jen za poslední čtyři roky stoupla v ČR spotřeba léků s pseudoefedrinem o 380 procent.

Prodej léků s pseudoefedrinem byl od května do října omezen, lékárník si mohl vyžádat od kupujícího osobní údaje a zkontrolovat v centrální databázi, jestli už v jiné lékárně nenakoupil nadměrné množství léků. Schraňování údajů o kupujících se ale nelíbilo úřadu na ochranu soukromí, napadla je i Česká lékárnická komora. Lékárny musely od praxe ustoupit. Nyní se hledá řešení, jak prodej zneužitelných léků opět omezit.

Dá se očekávat, že vláda nevydá k poslaneckému návrhu novely o návykových látkách pozitivní stanovisko. Ministerstvo zdravotnictví chce totiž předložit vlastní úpravu problému, a to v novele zákona o léčivech. Zatím ale není jasné, kdy ji předloží. Nezávisle na stanovisku vlády o poslaneckém návrhu rozhodne parlament. Autoři přitom novelu navrhují schvalovat zrychleně už v prvním čtení.

Lékárny prý zaznamenaly zvýšený zájem narkomanů a obchodníků s drogami o léky s pseudoefedrinem ihned po říjnovém uvolnění prodeje. Od května, kdy se prodej poprvé omezil, přitom klesl výdej těchto léků až o 75 procent.

Lékárníci mohou i nadále ověřovat totožnost člověka kupujícího léky s pseudoefedrinem, neměli by mu ale prodat více než 30 tablet. Nemohou však už využít centrální databázi a ověřit si tak, jestli si člověk nekoupil tabletky už v jiné lékárně. Evidenci vedou jen o svých prodejích.

Do evidence spravované Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) docházelo denně na 200.000 papírových receptů. Zákon umožňuje shromažďovat v centrálním úložišti jen elektronické recepty. Podle ochránců soukromí představuje databáze osobních a citlivých údajů nebezpečí. Data by prý mohla být zneužita k zjišťování, kdo trpí kterými chorobami a kdo užívá jaké léky. Zájem o taková data by mohly mít například farmaceutické firmy.

Share Button