Více než polovina žen trpí premenstruačním syndromem

Mírné premenstruační potíže má asi 50 až 70 procent žen. Mezi asi stovku takto souhrnně označovaných příznaků před začátkem menstruace patří například podráždění, nervozita, nespavost, změny chutí, únava, bolesti hlavy, závratě, pnutí v prsou i časté chození na záchod. Žen vyžadujících léčbu je asi deset až 15 procent.

Premenstruační syndrom začíná 14 dní před menstruací. Problémy se s blíží se menstruací stupňují a se dnem nástupu krvácení vymizí. Žena je hádavější, unavená, nespí, nejde jí práce od ruky, má sklon řešit věci zkratkovitě, má úplně jiné chutě, bolí ji klouby. Jde spíš o socioekonomický problém. Syndrom kazí život ženě i její rodině.

To, co se začne objevovat od poloviny cyklu a není to na co svést, to je pravděpodobně některý z projevů premenstruačního syndromu. Neví se přesně, jak syndrom vzniká. Změny nálad byly v minulosti často považovány za ženské vrtochy, takže ženy byly posílány na psychiatrii. Na psychické problémy mají podle lékaře největší vliv takzvané neurotransmitery, chemické látky uvolňované v mozkové tkáni při přenosu nervového vzruchu.

Kromě změn hormonálních hladin před menstruací dochází i k tělesným změnám. Nejvýraznější je zadržování vody v těle, které mají na svědomí hormony kůry nadledvinek. Projevuje se to například napětím prsou či bolestmi hlavy.

Výskyt premenstruačních potíží je ovlivněn tím, že spousta žen v plodném věku bere hormonální antikoncepci. Ta sama o sobě ve většině případů výrazným způsobem omezuje výskyt premenstruačních potíží tím, že blokuje ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníků). Žena absolvuje za život asi 480 menstruačních cyklů. Při obtížích trvajících 6,5 dne to znamená osm let, kdy se žena celkově trápí. Ženy, které berou hormonální antikoncepci, trpí výrazně méně.

Hormonální antikoncepce navíc pomáhá chránit ženu před rakovinou vaječníků a rakovinou děložní sliznice. Snižuje riziko řídnutí kostí (osteoporózy) a Alzheimerovy choroby. Zmenšuje také riziko výskytu gynekologických zánětů, neboť zahuštěním hlenu v děloze sníží možnost prostupu infekce přes děložní hrdlo.

Hlavní výhodou dražších antikoncepčních přípravků je to, že dávka hormonů je v nich podstatně nižší než ve starších preparátech. Každý z nových typů antikoncepce má nějakou „přidanou hodnotu“, ovlivňuje něco, co ženě může vadit. Třeba zhoršená kvalita vlasů, nehtů, pleti, maštění pleti či zadržování vody v těle.

Share Button