Většina souhlasí s využitím marihuany při léčbě nemocí

Většina občanů Česka souhlasí s tím, aby bylo při léčbě některých onemocnění legálně možné používat marihuanu. Naopak menšina je pro legalizaci marihuany i pro její běžné používání konzumenty. Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti SANEP, jehož výsledky autoři poskytli ČTK. Většina respondentů přiznala osobní zkušenost s konopím, současně ale většina považuje marihuanu za nebezpečnější než alkohol a cigarety.

Průzkum ukázal, že 53 procent lidí souhlasí s legálním využíváním konopí při léčbě některých onemocnění. S legálním užíváním marihuany i mimo oblast zdravotnictví souhlasilo 44 procent, opačný názor mělo 48 procent lidí. Přitom, jak ukázal průzkum, 55 procent lidí souhlasí s výrazným snížením postihu za držení a užívání marihuany. Podle SANEP to znamená, že většina lidí nesouhlasí s absolutní legalizací marihuany, ale současné zákony postihující držitele a pěstitele konopí považuje za příliš tvrdé.

Největšími příznivci konopí a jeho legalizace jsou podle SANEP lidé ve věku 18 až 30 let, naopak největší obavy z marihuany a její případně absolutní legalizace mají rodiče ve věku od 35 let. Mezi zastánci a obhájci konopí jsou i lidé nad 50 let a není to výjimka, avšak ti se kloní hlavně k jeho legalizaci kvůli využití ve zdravotnictví.

Ke zkušenostem s konopím se v průzkumu přiznalo 54 procent lidí, ale podle autorů průzkumu bude jejich podíl ještě vyšší. Autoři průzkumu totiž oslovili lidi starší 18 let, ovšem předpokládá se, že zkušenosti s marihuanou mají i lidé mladší. Současně průzkum zjistil, že 51 procent lidí považuje marihuanu za nebezpečnější než alkohol a cigarety. Z toho podle SANEP plyne, že ne každý, kdo má zkušenosti s marihuanou, se stává jejím pravidelným konzumentem a zastáncem.

Internetový průzkum společnosti SANEP se uskutečnil ve dnech 20. až 27. října. Bylo při něm dotázáno 8420 lidí ve věku 18 až 69 let. Statistická chyba je 1,5 procenta.

Share Button