Ve zdravotnictví budou bez reformy chybět miliardy

Pokud příští rok neproběhne reforma zdravotnictví, bude už v roce 2011 muset českému zdravotnictví znovu výrazně pomoci stát. Jinak hrozí omezení bezplatné zdravotní péče. Pokud k reformě nedojde a ekonomika neporoste, bude ve zdravotním systému chybět šest až osm miliard korun. Vyplývá to z rozhovoru ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka pro dnešní Hospodářské noviny.

VZP, u které mají pojistku zhruba dvě třetiny Čechů, bude mít jen letos schodek šest až osm miliard korun a podobné to bude i příští rok. Pokud ekonomika příští rok výrazně nezrychlí, což dnes není moc pravděpodobné, hrozí podobný schodek i v roce 2011, kdy už nebudou mít pojišťovny na účtech navíc ani korunu.

„Letos dáme do zdravotnictví 140 miliard, příští rok také a oba roky jsme museli dát do zdravotnictví šest až sedm miliard ze svých rezerv. A pokud budeme chtít dát v roce 2011 do zdravotnictví znovu 140 miliard, bude tam těch šest až sedm miliard chybět,“ řekl HN Horák.

Podle Horáka je nejdůležitější stanovit rozsah toho, co se ze zdravotního pojištění platí. „Dnes je tam jakoby všechno, ale všichni víme, že na to peníze nestačí,“ řekl šéf VZP dnešním Hospodářským novinám.

Share Button