Ve středočeských lékárnách se budou opět platit poplatky – aktualizováno

Středočeský kraj to uvedl s odvoláním na předběžné rozhodnutí soudu, které mu zakázalo hrazení poplatků v lékárně mladoboleslavské nemocnice. Podle názoru hejtmanství se zákaz vztahuje na všechny krajské lékárny.

„Předpokládám, že v příštím týdnu může dojít k tomu, že poplatky budou vybírány do okamžiku, než najedeme na nový systém. Přece jenom pár dní potřebujeme na to ho technicky připravit,“ řekl dnes novinářům hejtman David Rath (ČSSD). Podle něj se nabízí několik řešení, jedním jsou slevové kupony na 30 korun.

„Je možné, že pacient za položku na receptu, kde by měl zaplatit 30 korun, obdrží slevový kupon, který odevzdá a lékárna mu těchto 30 korun odečte za položku na receptu,“ uvedl Rath. Ekonomické dopady a technické provedení tohoto návrh hejtman probere v úterý na poradě s řediteli nemocnic, ve středu pak konečné řešení posvětí rada kraje. „Kupony se asi nějakou dobu budou tisknout, čili pár dní může být přestávka v úhradách, ale zkusíme, aby to bylo na co nejkratší dobu,“ dodal hejtman.

Kraj podle něj rozhodnutí soudu týkající se poplatků považuje za asociální a protiústavní, ale také za chaotické, protože z něj podle Ratha vyplývá, že hejtmanství nesmí poskytovat dary žádnému občanovi na území kraje a současně mladoboleslavská lékárna nesmí s pacienty uzavírat darovací smlouvy.

V usnesení Městského soudu v Praze se podle Ratha uvádí, že kraj je povinen zdržet se poskytování účelových darů na úhradu regulačních poplatků ve výši 30 korun za vydání každého ze zdravotního pojištění plně nebo částečně hrazeného léčivého přípravku předepsaného na recept.

„Z tohoto textu je, myslím, zjevné a jasné, že Středočeský kraj nesmí dávat občanům dar obecně, tedy ne jenom v mladoboleslavské nemocnici,“ dodal hejtman. Mladoboleslavské lékárně přitom soud podle Ratha zároveň nařizuje zdržet se uzavírání darovacích smluv. „Ostatní nemocnice mohou uzavírat darovací smlouvy, nicméně kraj jim nemůže dát úhradu tohoto daru,“ dodal Rath.

Středočeský kraj zveřejní telefonní číslo soudkyně Městského soudu v Praze, která mu zakázala hradit poplatky v krajských lékárnách. Cedule s tímto kontaktem by měly od pondělí viset v lékárnách všech pěti oblastních nemocnic. Lidé tak podle hejtmanství mohou přímo na soudkyni „vznést dotaz na důvody rozhodnutí soudu a rychlost vyřešení“.

„Na začátku příštího týdne budou v lékárnách vyvěšeny informační tabule, aby lidé dostali informaci, že kraj nemůže poskytovat dar, že mu to bylo zakázáno soudem,“ řekl dnes novinářům Rath. Na ceduli bude i číslo soudkyně. „Tyto kontaktní údaje jsou veřejně přístupné. Žádná soukromá linka to není,“ podotkla mluvčí kraje Berill Mascheková.

Podle zjištění ČTK nejde o přímou linku na stůl soudkyně Moniky Vackové, ale o telefonní číslo ústředny pracoviště soudu ve Slezské ulici. Zpravodaji ČTK se dnes dopoledne tímto způsobem se soudkyní spojit nepodařilo.

Část rozsudku Městského soudu v Praze, kvůli kterému přestane Středočeský kraj hradit poplatky ve svých lékárnách:

USNESENÍ

Městský soud v Praze rozhodl soudkyní JUDr. Monikou Vackovou ve věci žalobců: 1/ SIPMSONS a. s., IČ 28222628, se sídlem v Brně, Palackého třída 924/105, 2/ Lekia, a.s., IČ 26763966, se sídlem v Brně, Palackého třída 924/105, zastoupených Mgr. Vlastislavem Kusákem, advokátem se sídlem v Praze 1, Národní 32, proti žalovaným: 1/ Středočeský kraj, IČ 70891095 se sídlem v Praze 5, Zborovská 11, 2/ Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a.s., nemocnice Středočeského kraje, IČ 27256456, se sídlem v Mladé Boleslavi, třída Václava Klementa 147, 3/ Oblastní nemocnice Kladno, a.s., nemocnice Středočeského kraje, IČ 27256537, se sídlem v Kladně, Vančurova 1548, 4/ Oblastní nemocnice Kolín a.s., nemocnice Středočeského kraje, IČ 27256391, se sídlem v Kolíně, Žižkova 146, 5/ Oblastní nemocnice Příbram a.s., IČ 27085031, se sídlem v Příbrami V, Zdaboř, 6/ Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s., nemocnice Středočeského kraje, IČ 27253236, se sídlem v Benešově, Máchova 400, o vydání předběžného opatření

takto:

I. Soud vydává toto předběžné opatření:

První žalovaný je povinen zdržet se poskytování účelových darů na úhradu regulačních poplatků stanovených zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění ve výši 30 Kč za vydání každého, ze zdravotního pojištění plně nebo částečně hrazeného, léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely, předepsaného na receptu.

Druhý žalovaný je povinen zdržet se uzavírání darovací smlouvy jménem prvního žalovaného za účelem úhrady regulačních poplatků stanovených zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, při prodeji a výdeji každého, ze zdravotního pojištění plně nebo částečně hrazeného, léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely, předepsaného na receptu.

Share Button