Ve 4 zemích EU platí Češi lékaře hotově, a to i s průkazem EHIC

Čeští turisté uhradí ve Francii, Belgii, Lucembursku a Švýcarsku u lékaře ambulantní ošetření hotově, a to i když mají průkazku pojištěnce. ČTK to dnes řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. V těchto zemích totiž neplatí, že na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) jim bude poskytnuta neodkladná péče bezplatně, případně jen uhradí poplatky v dané zemi běžné.

„V těchto zemích se za ambulantní ošetření vždy platí v hotovosti, a to celá částka, nejen případná spoluúčast pacienta,“ zdůraznil mluvčí.

Turista může požádat tamní instituce, například ve Francii Caisse Primaire d’Assurance Maladie, o náhradu. Spoluúčast mu ale proplacena nebude. Předložit musí potvrzení o ošetření, účet za ošetření a EHIC. Peníze dostane na bankovní účet.

Pokud si turista nestihl vyřídit náhradu při pobytu v cizině, může podat žádost po návratu své české zdravotní pojišťovně, obvykle územnímu pracovišti, kde je registrován. Tuto možnost má ale na kterémkoli pracovišti. Předložit musí potvrzení o ošetření, originál dokladu o zaplacení a krátkou lékařskou zprávu, která může být i v cizím jazyce. Překlad do češtiny není požadován.

„Česká zdravotní pojišťovna proplatí částku, kterou by uhradila pojišťovna v zemi, kde byl léčen. Pokud se turista nechal ošetřit v čistě soukromém zařízení, které není napojeno na veřejný systém zdravotního pojištění, nemůže mu účet proplatit vůbec,“ upozornil mluvčí.

Na peníze si bude muset turista nějaký čas počkat. Pokud zaplatil do 1000 eur (zhruba 26.000 korun), může si zvolit, zda chce raději náhradu ve výši úhrady péče v Česku. Tyto peníze může dostat prakticky hned.

Pro turistu může být problém vyjednat v cizině náhradu částek za ošetření, buď nezná dobře jazyk, nebo ze země odjíždí dřív, než by celou proceduru absolvoval. Proto je podle Roda výhodnější, když před cestou do ciziny uzavře cestovní připojištění. Může to udělat on-line. Výhoda je v tom, že turista dostane náhradu i za ošetření v soukromém zařízení a za spoluúčast. Navíc má trvale k dispozici asistenční službu v češtině.

Share Button